• The Green Knight

    The Green Knight

    ★★★★

    Visual feast first and foremost. Wry sense of humor. Compelling themes.

  • Woodstock 99: Peace, Love, and Rage
  • Old

    Old

    ★★½

    No one can convince me this wasn’t written by a drunk pre-teen. Stupid, ambitious, and utterly sincere. I haven’t laughed harder at a movie this year and can’t believe this was a mainstream release in 2021. Loved it for that reason alone.

  • Black Widow

    Black Widow

    ★★★

    Mostly disinterested in the Nefarious Plot of this one, but found myself charmed by the supporting cast, which doesn’t happen too often with Marvel flicks. Florence Pugh’s character exudes more spark and humanity in this than ScarJo’s Black Widow has in the entire franchise. Glad she’s sticking around. Action a bit sloppy, but a few neat sequences, specifically the jailbreak sequence with David Harbour.

  • Barb and Star Go to Vista Del Mar

    Barb and Star Go to Vista Del Mar

    ★★★

    Cute! Great chemistry among the leads. Absolutely psychotic third act. I was pretty stoned.

  • Fear Street: 1994

    Fear Street: 1994

    ★★★

    Relies way too much on anachronistic 90s needle drops, but makes up for it with some satisfying slasher action. The gore is gnarly, but cheesy in a way that softens the impact—which is fitting, to be honest, considering the source material. A good sleepover movie for teens. Nothing more, really.

  • Zola

    Zola

    ★★★★

    Riley Keogh fucking RULES in this. One of the best performances I’ve seen all year, tbh. Silly and strange and refreshingly non-condescending while dealing with subjects Hollywood usually relegates to comic relief trash. Could’ve used a little distance with Zola herself, who was the only character who felt manicured, but Taylour Paige has plenty of charisma. 

    Zola is most interesting as a sort of anti-Hollywood project. By remaining relatively loyal to its source material, it resists a lot of the…

  • F9

    F9

    ★★★★

    Easily one of my favorites of the F5 and beyond sect. Provides everything you could possibly ask for. An absolute riot. Hilarious in all the right ways.

  • Greenland

    Greenland

    ★★★½

    If San Andreas was a drama. 

    Sounds bad, but surprisingly effective in establishing the family dynamic. Solid supporting cast plays mostly compelling apocalypse archetypes. Way too schmaltzy and occasionally exhausting in that “screaming my wife’s name” sort of way. Genuinely curious about the sequel.

  • An Unknown Compelling Force

    An Unknown Compelling Force

    ★★★½

    Always been obsessed with the Dyatlov Pass story and this is the most thorough and levelheaded look at it I’ve seen. Lots of debunking of the bandied-about conspiracies and a pretty definitive theory about the real cause that’s backed by plenty of evidence. The director’s presence in the doc is pretty cringe, but that can be forgiven.

  • In the Heights

    In the Heights

    ★★★★

    Look, man, it’s wholesome and dynamic and never boring. Jon M. Chu is the crowd-pleasing blockbuster director of our age. Great cast. They can sing AND act, how novel. Lin-Manuel cameo very cringe.

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★★

    It’s Dr. Strangelove. It’s perfect.