• Devs

    Devs

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Devs is an ambitious sci-fi series from director Alex Garland. The similarities to Ex Machina were distracting at times, but these 8 episodes are more compelling and thoughtful than most of what’s out there. I thought Nick Offerman and Zach Grenier as Kenton were the best in terms of performance and character. Beyond exploring the out of control power of large tech companies, it’s more closely examining destiny.  If we knew the future could we change it, or is it…

  • 1917

    1917

    ★★★½

    What Deakins was able to pull off here is really impressive, especially Écoust at night being lit by fire and flares. That was stunning. These oners must’ve been very demanding on MacKay and Chapman and yet they gave really natural performances.

    The rest of the film felt fairly surface level. This was sold as an experience film and how diegetic sound is used impacts my investment in an “experience” like this one. The music compositions work on their own, but…

  • Love on a Leash

    Love on a Leash

    ★★★★★

    The Most Divisive Film of the Decade according to letterboxd

  • The Lighthouse

    The Lighthouse

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    The performances are highlights in both Pattinson's and Defoe’s repertoire, the black and white photography is gorgeous, and the story of "Winslow" coming to terms with his tentacle fetish was truly powerful stuff.

  • Twisted Pair

    Twisted Pair

    ★★★★★

    Ang Lee should take some notes.

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★★½

    (DIRECTOR'S CUT)

    Midsommar was already a strong candidate for film of the year. The characters, including the Hårga, are more fleshed out in this directors cut. There are more scenes chronicling Dani’s and Christian’s ever collapsing relationship, which was one of the strongest aspects of the original cut as well. They don’t even get to Sweden until a half hour or so into the film. The stand out was when Christian invites Dani to Sweden, which is absent in the…

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

    Tarantino is one of my favorite filmmakers and I was happy to see his newest film as soon as I could. I wouldn’t say he’s batting a thousand but his knowledge and love for the art form is clear to the many packed theaters I’ve seen his work in. This film has some lesser tropes I have grown to not like in his films. Pointless narration, meandering plot threads and lots of feet. However, I feel this is Tarantino more…

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★★★

    Still days after seeing it I'm stunned. Excellent acting, cinematography, score, editing; steers clear of horror cliches and stereotypes. Check this out as soon as you can because it's a truly unique and disturbing experience.

    Still glad I saw Spider-man over this with my family last weekend tho.

  • Spider-Man: Homecoming

    Spider-Man: Homecoming

    ★★★★

    Super entertaining film. It managed to carry up the Spider-Man franchise from the dreck that was the boring, unfinished emo-man trilogy and remind everyone why Peter Parker is such a likable character. Holland's take on the character has grown to become my favorite, and the rest of the cast is great too.

    It doesn't rehash old plot lines that have been done with this franchise before, it's funny, it has a great villain, and the loud cgi action is kept to a minimum.

  • Spider-Man: Far From Home

    Spider-Man: Far From Home

    ★★★½

    Solid film but lacking in some aspects. Too many characters, plot convenience, jokes that are overdone. The cast is terrific and really carry the material, Holland and Gyllenhaal especially.

    The plot is corny but very self aware. I feel an overuse of cgi really hurt this film and many action sequences feel very fake. The blending of cgi and practical was much better handled in Raimi's films, even Webb's at times. The cgi drone fights are very dull. There are…

  • Dark Phoenix

    Dark Phoenix

    It might not be the worst X-Men film, but it is definitely the most dull entry in the franchise.

  • The Hateful Eight

    The Hateful Eight

    ★★★★

    Just finished the extended version which I liked. The characters are more fleshed out, there are more clever set ups and foreshadowing. It's a different experience from the film and worth a watch for both fans and those who've never seen it.

    NOTE: There was one frame that wasn't rendered in episode 3 which was very odd. Please fix that Netflix. This crew didn't bust their asses to shoot this in 70mm just to have an intern not render the export properly.