Rahul has logged 217 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Android Kunjappan Version 5.25

Android Kunjappan Version 5.25

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mamangam

Mamangam

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Bourne Legacy

The Bourne Legacy

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Donbass

Donbass

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bigil

Bigil

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Hamid

Hamid

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Prospect

Prospect

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Old Man and the Sea

The Old Man and the Sea

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Thanneer Mathan Dinangal

Thanneer Mathan Dinangal

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jallikattu

Jallikattu

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Munroe Island

Munroe Island

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ambili

Ambili

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Caroline

Caroline

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
And The Oscar Goes To...

And The Oscar Goes To...

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Even Cowboys Get to Cry

Even Cowboys Get to Cry

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Chutney

Chutney

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
What Will People Say

What Will People Say

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Last Farm

The Last Farm

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Clouds of Autumn

Clouds of Autumn

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Two Birds

Two Birds

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Captain

The Captain

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Last Days

Last Days

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Thamasha

Thamasha

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Article 15

Article 15

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sherlock: The Abominable Bride

Sherlock: The Abominable Bride

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Agent Sai Srinivasa Athreya

Agent Sai Srinivasa Athreya

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Never Look Away

Never Look Away

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Birds of Passage

Birds of Passage

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Awe!

Awe!

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Shadow

Shadow

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Gangster, the Cop, the Devil

The Gangster, the Cop, the Devil

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry