The Ramblin Gamblin Cliff Booth has logged 80 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Last Movie

The Last Movie

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hi, Mom!

Hi, Mom!

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Salvador

Salvador

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Trip

The Trip

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Troll 2

Troll 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rebel Rousers

Rebel Rousers

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ride in the Whirlwind

Ride in the Whirlwind

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Shooting

The Shooting

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Harsh Times

Harsh Times

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Justice League

Justice League

2017
×
Read the review Edit this entry  
17
American History X

American History X

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry