The Ramblin Gamblin Cliff Booth has logged 189 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Director and the Jedi

The Director and the Jedi

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Gimme Shelter

Gimme Shelter

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Made

Made

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
THX 1138

THX 1138

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Idiocracy

Idiocracy

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Freaky

Freaky

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hitcher

The Hitcher

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dracula

Dracula

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Halloweentown II: Kalabar's Revenge

Halloweentown II: Kalabar's Revenge

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Town

The Town

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Signs

Signs

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
God Bless Ozzy Osbourne

God Bless Ozzy Osbourne

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Batman

The Batman

2022
×
Read the review Edit this entry  
21
Tequila Sunrise

Tequila Sunrise

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Red Rock West

Red Rock West

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry