Highest rated films

  • The Phantom Lake Kids in the Unseen Invasion

    ★★★

  • The Guest

    ★★★★★

  • The Editor

    ★★★★★

  • Love & Peace

    ★★★★★

  • Van Nuys Blvd.

    ★★★★★

  • Death Spa

    ★★★★

  • Devil Story

    ★★★★

  • Discopath

    ★★★★

  • The Satanist

    ★★★★

  • Red Roses of Passion

    ★★★★

  • Project Nightmare

    ★★★★

  • American Rampage

    ★★★★

  • Cautivo del mas allá

    ★★★★

  • Witchcraft VII: Judgement Hour

    ★★★★

  • Rest in Pieces

    ★★★½

  • The Rider of the Skulls

    ★★★½

  • The Black Cat

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 346 Films watched
  • 28.8 Average per month
  • 6.7 Average per week

Milestones

First Film

Mind Trap

Jan 1

Most Watched

Femalien: Cosmic Crush

twice

The Werewolf of Woodstock

twice

Femalien 2

twice

Mannequin in Red

twice

Meow

twice

Last Film

Fantastic Games

Dec 31

Featured lists

Genres, countries & languages

Horror
150 films
Drama
84 films
Thriller
84 films
Comedy
70 films
Sci Fi
57 films
Mystery
47 films
Action
45 films
Fantasy
34 films
Crime
21 films
Family
21 films
USA
206 films
Canada
27 films
UK
14 films
Italy
13 films
Japan
9 films
Mexico
7 films
France
7 films
Germany
7 films
Spain
6 films
Sweden
6 films
English
286 films
Italian
16 films
Spanish
15 films
French
13 films
German
11 films
Japanese
9 films
Swedish
6 films
Portuguese
4 films
Cantonese
4 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 9 Added 83

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Jason’s most liked review

House of Dreams

Short version:
Back in October, I created a new score for a 1963 horror film shot in Indiana called House of Dreams. The score consists entirely of manipulated samples from a collection of K-Mart radio recordings on the Internet Archive. It is now available for free streaming on Vimeo and…

More reviews

Jason’s most liked list

Trailer Trauma 5: 70's Action Attack!

List of films with trailers on the Garagehouse Pictures compilation Trailer Trauma 5: 70's Action Attack! Listed in order they appear on the release.

NOTE: Some of these may be incorrect due to multiple films having the same alternate title. I'll update the list as I have a chance to…

More lists

Highs and lows

Highest Average

World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

God's Not Dead
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

Little Women
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Mutzmag

Films Jason watched in 2020

  • Fantastic Games
  • Pass Thru
  • Grave Robbers
  • The Night Brings Charlie
  • Diamond Pyramid
  • Mystère
  • Fresh Kill
  • Isabel
  • Sword of Heaven
  • Kipling's Women
  • Bacurau
  • The Phantom Lake Kids in the Unseen Invasion
  • The Hunt
  • Uncle Peckerhead
  • The Dark and the Wicked
  • Bloody Nose, Empty Pockets
  • Spontaneous
  • The Borrowed Christmas
  • Soul
  • Archenemy
  • Wonder Woman 1984
  • Black Christmas
  • Santa Jaws
  • Christmas Mail
  • A Very Merry Toy Store
  • Christmas Evil
  • Reindeer Games
  • Small Town Santa
  • Dreamland
  • California Dreaming
  • Record City
  • Femalien: Cosmic Crush
  • Tenet
  • A Carol Christmas
  • Possessor
  • A Wrestling Christmas Miracle
  • A Karate Christmas Miracle
  • The Perfect Gift
  • Elves
  • Go
  • Love & Peace
  • Santa Claus. Battle of Mages
  • A Very Nutty Christmas
  • The Tower
  • The Store
  • Rapsittie Street Kids: Believe in Santa
  • Will Vinton's Claymation Christmas Celebration
  • George and the Christmas Star
  • Christmas Is
  • The Werewolf of Woodstock
  • Condor
  • The Cat Creature
  • Parallel
  • Femalien: Cosmic Crush
  • Extra Ordinary
  • Dead Mountaineer's Hotel
  • His House
  • Amulet
  • Relic
  • First Cow
  • Homeless for the Holidays
  • Black Bear
  • Freaky
  • The Twentieth Century
  • Tezuka's Barbara
  • Bad Hair
  • World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime
  • Survival Skills
  • Host
  • Aquaslash
  • Blade: The Iron Cross
  • The Ugly Swans
  • Zombies By Design
  • The Pleasure
  • SCP: Dollhouse
  • SCP: Overlord
  • The Reliant
  • The Queen's Gambit
  • Don't Hang Up
  • The Black Cat
  • The Love Butcher
  • Creatures from the Abyss
  • Attack of the Super Monsters
  • The Werewolf of Woodstock
  • Destination Inner Space
  • She Demons
  • Blood Rage
  • Rest in Pieces
  • Femalien 2
  • Femalien
  • The Haunting of Bly Manor
  • Rock: It's Your Decision
  • Devil Story
  • Beckman
  • Vita frun
  • Ryttare i blått
  • The Lady in Black
  • We Summoned A Demon
  • Gorgar
  • Bad Guy #2
  • The Golden Bat
  • Game Over
  • Messiah of Evil
  • A Night to Dismember
  • Witchcraft VII: Judgement Hour
  • Winterbeast
  • Spirit
  • Rachel
  • The Events at Mr. Yamamoto's Alpine Residence
  • Mannequin in Red
  • The Butterfly Murders
  • Two Monks
  • Graveyard Alive: A Zombie Nurse in Love
  • Discopath
  • Meow
  • I Love Maria
  • God's Not Dead
  • Friday the 13th Part 2
  • Lucky
  • Cruel Jaws
  • She Dies Tomorrow
  • Get the Hell Out
  • 2011
  • The Strings
  • Dance of the Dead
  • My Super Psycho Sweet 16
  • The Signal
  • The Guest
  • Mikey
  • The Beast Must Die
  • The Telephone Box
  • Night Claws
  • Yokai Monsters: Spook Warfare
  • Killdozer
  • Frozen Scream
  • Stepsisters
  • The Redeemer: Son of Satan!
  • The Stuff
  • Friday the 13th Part VII: The New Blood
  • Crash!
  • Blood Car
  • Mutzmag
  • The Hearse
  • The Crying Woman
  • Remake
  • Terror in the Midnight Sun
  • Killer Workout
  • Death Spa
  • Slash Dance
  • Showtime
  • Cat Girl
  • Killer Party
  • The Satanist
  • Red Roses of Passion
  • The Editor
  • Action U.S.A.
  • M 10.28
  • Invisible Enemies
  • The Stylist
  • Bill & Ted Face the Music
  • Love and the Midnight Auto Supply
  • Smokey and the Hotwire Gang
  • Night of the Kickfighters
  • Underwater Love
  • Thr3e
  • The Island of Dr. Moreau
  • What's So Bad About Feeling Good?
  • I Love Maria
  • Wraith
  • Aphrodisiac
  • Sweet Love
  • Black Dynamite
  • Top Secret!
  • Gas Pump Girls
  • Phobe: The Xenophobic Experiments
  • Slamma Jamma
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Bill & Ted's Bogus Journey
  • The New Mutants
  • Nothing Under the Dress - The Last Show
  • Too Beautiful to Die
  • Nothing Underneath
  • Fever
  • The Witness Goes Out
  • Tribulation
  • The Alley Tramp
  • Meow
  • The Witness At Your Door
  • Revelation
  • Possessed by the Night
  • Moonchild
  • Mannequin in Red
  • 1974: The Possession of Altair
  • Indecent Desires
  • Sin in the Suburbs
  • The Monster
  • Invention for Destruction
  • Nothing Underneath
  • Blue Fear
  • Ghost Story
  • Sara's House
  • Spooky House
  • Van Nuys Blvd.
  • Joysticks

See all 346

World map

Highly rated films Jason is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Minari
  • Wolfwalkers
  • Quo Vadis, Aida?

Highly rated with Jason’s friends Patron

  • Psycho
  • The Thing
  • There Will Be Blood
  • Pulp Fiction
  • The Empire Strikes Back
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • Jaws
  • Come and See
  • Ikiru
  • Vertigo
  • 2001: A Space Odyssey
  • Mad Max: Fury Road
  • Alien
  • Rear Window
  • Do the Right Thing
  • The Godfather
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • It's a Wonderful Life
  • GoodFellas
  • Spirited Away
  • Taxi Driver
  • Apocalypse Now
  • Sunset Boulevard
  • The Shining
  • Dawn of the Dead
  • Twin Peaks: The Return
  • Citizen Kane
  • No Country for Old Men
  • Heat
  • Terminator 2: Judgment Day
  • Mulholland Drive
  • Star Wars
  • The Godfather: Part II
  • Stop Making Sense
  • Once Upon a Time in the West
  • Back to the Future
  • Stalker
  • The Apartment
  • Inglourious Basterds
  • All That Jazz
  • Suspiria
  • Oldboy
  • Possession
  • Rosemary's Baby
  • Meshes of the Afternoon
  • 12 Angry Men
  • Parasite
  • Night of the Living Dead
  • The Big Lebowski
  • Halloween
  • Fargo
  • The Bride of Frankenstein
  • The Social Network
  • High and Low
  • The Umbrellas of Cherbourg
  • RoboCop
  • Die Hard
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • Evil Dead II
  • The Brown Bunny

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more