Highest rated films

  • Saint Frances

    ★★★★★

  • Jesus Shows You the Way to the Highway

    ★★★★★

  • Greener Grass

    ★★★★

  • Ready or Not

    ★★★½

  • Brittany Runs a Marathon

    ★★★½

  • Knives and Skin

    ★★★½

  • Blood & Flesh: The Reel Life & Ghastly Death of Al Adamson

    ★★★½

  • We Used to Know Each Other

    ★★★½

  • The Nobodies

    ★★★★½

  • Wild Rose

    ★★★★

  • Mega Time Squad

    ★★★★

  • The Sorcerers

    ★★★★

  • In the Cold of the Night

    ★★★★

  • Discopath

    ★★★★

  • Witchcraft VII: Judgement Hour

    ★★★★

  • Witchcraft 15: Blood Rose

    ★★★½

  • Witchcraft XIV: Angel of Death

    ★★★½

  • The Enemy

    ★★★½

  • Play Dead

    ★★★

  • Witchcraft II: The Temptress

    ★★★

  • Witchcraft III: The Kiss of Death

    ★★★

  • Witchcraft 666: The Devil's Mistress

    ★★★

  • Witchcraft V: Dance with the Devil

    ★★★

  • Centrespread

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 558 Films watched
  • 46.5 Average per month
  • 10.7 Average per week

Milestones

First Film

Bikini Inception

Jan 1

Most Watched

Once Upon a Time… in Hollywood

5 times

House of Dreams

3 times

Crystal Eyes

3 times

Tammy and the T-Rex

twice

The Washing Machine

twice

Last Film

Nun's Deadly Confession

Dec 31

Featured lists

Genres, countries & languages

Horror
302 films
Thriller
167 films
Drama
163 films
Comedy
109 films
Sci Fi
93 films
Mystery
77 films
Action
65 films
Fantasy
41 films
Crime
35 films
Romance
34 films
USA
327 films
UK
57 films
Canada
36 films
Italy
32 films
France
30 films
Germany
14 films
Japan
13 films
China
12 films
Mexico
10 films
Australia
9 films
English
479 films
Spanish
50 films
Italian
37 films
French
32 films
German
20 films
Japanese
20 films
Russian
7 films
Portuguese
6 films
Chinese
4 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 25 Added 104

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Jason’s most liked review

The Nobodies

★★★★½

A lot of casual "bad movie" fans are aware of Manos: The Hands of Fate by its reputation as supposedly one of the worst movies ever made, thanks almost entirely to its appearance on Mystery Science Theater 3000. What most of them probably don't know are the stories of the…

More reviews

Jason’s most liked list

Exotic Movie House

List of feature films on Exotic Movie House (link NSFW, by the way), the streaming softcore service from Full Moon. Listed in alphabetical order by TMDB/Letterboxd title; a number of films are under different titles on the service, so I've added the new titles as notes.

I will be keeping…

More lists

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Verotika
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

What's Wrong Look

Films Jason watched in 2019

  • Nun's Deadly Confession
  • Dolemite Is My Name
  • Terror Squad
  • A Woman After a Killer Butterfly
  • Shocking Dark
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Long Day's Journey Into Night
  • Polaroid
  • The Night Hustlers
  • Judy
  • Atlantics
  • Little Women
  • Uncut Gems
  • Midnight Kiss
  • Deathrow Gameshow
  • Sweetheart
  • Ad Astra
  • Child's Play
  • The Gallows Act II
  • Necropolis: Legion
  • Necropolis
  • In the Shadow of the Moon
  • Wounds
  • Cats
  • Fuckkkyouuu
  • Jacob's Ladder
  • Game Over
  • Ghost Soldier
  • Perfect
  • Black Christmas
  • The Beast in the Cellar
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • The Beast in Heat
  • Joker
  • Dark Phoenix
  • The Revenge of the Living Dead Girls
  • The Time to Die
  • The Wax Mask
  • That Tender Touch
  • Black Christmas
  • Cyclops
  • Grave of the Vampire
  • Stepsisters
  • After Death
  • Killer Crocodile 2
  • Supercock
  • Queen & Slim
  • The Events at Mr. Yamamoto's Alpine Residence
  • Compass Rose
  • Mark of The Beast: The Legacy of the Universal Werewolf
  • Spookies
  • Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker
  • The Prey
  • The Desert
  • The Maze
  • Tammy and the T-Rex
  • Man Made Monster
  • Bordello of Blood
  • A Night at the Roxbury
  • Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Secret of the Ooze
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Voyage of the Rock Aliens
  • Raiders of the Living Dead
  • Transylvania 6-5000
  • Zombie Nightmare
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Santo vs. the Infernal Men
  • Santo vs. the Evil Brain
  • House of Seven Belles
  • Blood Beat
  • Crash!
  • The Astro-Zombies
  • 4D Man
  • Scream Baby Scream
  • Billy the Kid Versus Dracula
  • Mesa of Lost Women
  • Knives Out
  • Doctor Sleep
  • The Fall
  • Flowers in the Attic
  • Heaven & Hell
  • The Final Song
  • The Double 0 Kid
  • Fate
  • Nefarious
  • Yesterday Was A Lie
  • Un Flic
  • Farewell, Friend
  • Diabolically Yours
  • Thirsty for Love, Sex and Murder
  • Heaven-Bound Travelers
  • Verdict: Not Guilty
  • Hellbound Train
  • Street People
  • The Mountain
  • The Washing Machine
  • No Tomorrow: A Turbo Kid Tale
  • House of Dreams
  • The Enemy
  • The Witch's Mirror
  • Corpse Eaters
  • The Witch
  • Lake of the Dead
  • Biotherapy
  • Guzoo: The Thing Forsaken by God - Part I
  • Countdown
  • Emanon
  • Toys Are Not for Children
  • Nurse Sherri
  • Berserker
  • Adam and Six Eves
  • The Bellboy and the Playgirls
  • Killer Nun
  • Unmasked Part 25
  • Booksmart
  • Z
  • Puppet Killer
  • Slaughterhouse Slumber Party
  • 29 Needles
  • The Obsessed
  • Daughter of Dismay
  • Scare Package
  • She Never Died
  • Beyond Horror: The History of Red Films
  • To Your Last Death
  • TiCK
  • The Itch
  • A Nun's Curse
  • VFW
  • The Devil to Pay
  • 1BR
  • Girl on the Third Floor
  • Daniel Isn't Real
  • Playtime's Over
  • Eat Brains Love
  • Swallow
  • It Chapter Two
  • Hercules in the Haunted World
  • No Tomorrow: A Turbo Kid Tale
  • A Guide to Indulgence
  • The Sermon
  • Event Horizon
  • Dog Soldiers
  • Bloody Muscle Body Builder in Hell
  • Demons 2
  • Let's Scare Jessica to Death
  • Office Killer
  • The Man Who Laughs
  • Corpse Eaters
  • Lake of the Dead
  • House of Dreams
  • Malevolence 3: Killer
  • The House of the Dead
  • Bereavement
  • Malevolence
  • The Witch's Mirror
  • Biotherapy
  • Guzoo: The Thing Forsaken by God - Part I
  • The Snow Woman
  • Conton
  • The Enemy
  • Gemini Man
  • Bloodlines: The Art and Life of Vincent Castiglia
  • Gemini Man
  • Two Monks
  • Discopath
  • Let Me In
  • Falling in Love Again
  • Baby Blood
  • Killer Crocodile
  • Humanoids from the Deep
  • Living Dolls
  • Mind Trap
  • Kamillions
  • A Black Veil for Lisa
  • The Sorcerers
  • She's Dressed to Kill
  • Mind Killer
  • Lady Battle Cop
  • Crystal World
  • Always Be My Maybe
  • The Witch
  • The Washing Machine
  • Scarecrow County
  • Hell House LLC III: Lake of Fire
  • Nightmare Beach
  • La loba
  • Pledge Night
  • The Vineyard
  • Beyond Evil
  • Hustlers
  • Bloody Sect
  • You Don't Nomi
  • The Whistlers
  • Adoration
  • We Summon the Darkness
  • Guns Akimbo
  • Saint Maud
  • Dogs Don't Wear Pants
  • Limbo
  • Parasite
  • Scream, Queen! My Nightmare on Elm Street
  • The Pool
  • Black Pit of Dr. M

See all 558

World map

Highly rated films Jason is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • John Denver Trending
  • 1917

Highly rated with Jason’s friends Patron

  • Singin' in the Rain
  • Heat
  • Taxi Driver
  • Pulp Fiction
  • 2001: A Space Odyssey
  • The Godfather
  • Do the Right Thing
  • Stop Making Sense
  • The Empire Strikes Back
  • The Wizard of Oz
  • The Big Lebowski
  • The Godfather: Part II
  • The Shining
  • 12 Angry Men
  • Back to the Future
  • The Apartment
  • GoodFellas
  • The Thing
  • Alien
  • Jaws
  • Raiders of the Lost Ark
  • Mulholland Drive
  • Blue Velvet
  • Halloween
  • It's a Wonderful Life
  • Apocalypse Now
  • Spirited Away
  • The Exorcist
  • Vertigo
  • Psycho
  • Blade Runner
  • Casablanca
  • Die Hard
  • Star Wars
  • RoboCop
  • Inglourious Basterds
  • Oldboy
  • Fight Club
  • Rear Window
  • Suspiria
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Paris Is Burning
  • The Great Silence
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • No Country for Old Men
  • Mad Max: Fury Road
  • Once Upon a Time in the West
  • The Night of the Hunter
  • Jackie Brown
  • Children of Men
  • Rosemary's Baby
  • Chernobyl
  • Dawn of the Dead
  • Terminator 2: Judgment Day
  • Zodiac
  • Evil Dead II
  • The Silence of the Lambs
  • Parasite
  • A Clockwork Orange

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more