Highest rated films

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★★

  • A Ghost Story

    ★★★★★

  • Let the Corpses Tan

    ★★★★★

  • Bodied

    ★★★★★

  • Gerald's Game

    ★★★★½

  • The Endless

    ★★★★½

  • November

    ★★★★½

  • Good Manners

    ★★★★½

  • Ogroff

    ★★★★★

  • Seeds

    ★★★★★

  • Heroic Purgatory

    ★★★★½

  • My Life as a Zucchini

    ★★★★

  • The Blackcoat's Daughter

    ★★★★

  • The Void

    ★★★★

  • Prevenge

    ★★★★

  • Below Her Mouth

    ★★★★

  • Beyond the Gates

    ★★★★

  • Eros + Massacre

    ★★★★

  • Psychomania

    ★★★★

  • The Ambulance

    ★★★★

  • Django, Prepare a Coffin

    ★★★★

  • The Zodiac Killer

    ★★★★

  • Coup d'Etat

    ★★★★

  • Devil Story

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 583 Films watched
  • 48.6 Average per month
  • 11.2 Average per week

Milestones

First Film

The Flying Luna Clipper

Jan 1

Most Watched

Dunkirk

3 times

Get Out

3 times

Slamma Jamma

twice

Mercury in Retrograde

twice

The Big Sick

twice

Last Film

Liquid Sky

Dec 31

Featured lists

2017 Releases

Jason Coffman

Films I have watched in 2017 that will be in consideration for…

  • Coin Heist
  • Clinical
  • Death Race 2050
  • The Resurrection of Gavin Stone
  • iBoy
  • Silence
  • The Bye Bye Man
  • The Founder
  • Monster Trucks
  • Rings
  • John Wick: Chapter 2
  • Michael Bolton's Big, Sexy Valentine's Day Special
  • Fifty Shades Darker
  • A Cure for Wellness
  • The Lego Batman Movie
  • I Am Not Your Negro
  • The Great Wall
  • Get Out
  • The Girl with All the Gifts
  • Kiki

Genres, countries & languages

Horror
237 films
Drama
197 films
Thriller
157 films
Comedy
104 films
Sci Fi
93 films
Action
91 films
Mystery
65 films
Fantasy
60 films
Crime
60 films
Adventure
42 films
USA
360 films
UK
50 films
France
43 films
Canada
42 films
Japan
26 films
Germany
22 films
Italy
19 films
Spain
12 films
China
11 films
Australia
10 films
English
479 films
French
49 films
Spanish
37 films
Japanese
30 films
German
29 films
Italian
18 films
Korean
7 films
Chinese
7 films
Arabic
6 films
Russian
6 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 33 Added 85

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Jason’s most liked review

Seeds

★★★★★

In Theodore Roszak's novel Flicker, a small group of hardcore cinephiles and one poor date who happened to be along for the ride watch a newly-unearthed film by the mysterious director Max Castle. It is described as a black and white nightmare, not overtly horror-themed but oppressive, bleak, and disturbing.…

More reviews

Jason’s most liked list

Christian Human Trafficking Movies

Independent filmmakers have been using lurid subject matter in hopes of "educating" the public since the early days of exploitation roadshows. Modern independent producers looking to capitalize on the market for "Christian entertainment" have stumbled upon human trafficking as a subject ripe for dramatization and documentary. Certainly some of these…

More lists

Highs and lows

Highest Average

Twin Peaks: The Return
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Saving Christmas
Average weighted rating:

0.8

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

The Story of Little Tree

Films Jason watched in 2017

  • Liquid Sky
  • Blood Beat
  • Never Too Young to Die
  • Wild Beasts
  • Temptation of the Mask
  • The Wandering Image
  • Spotlight on a Murderer
  • Spider
  • The Prince and the Nature Girl
  • Black Mirror: USS Callister
  • Black Mirror: The Entire History of You
  • Black Mirror: Fifteen Million Merits
  • Black Mirror: The National Anthem
  • Black Mirror: Metalhead
  • World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts
  • Dawson City: Postscript
  • Dawson City: Frozen Time
  • Mayhem
  • Radius
  • Bright
  • Kidnap
  • Wormwood
  • The Shape of Water
  • The Devil's Honey
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Coco
  • Star Wars: The Last Jedi
  • O.J. Simpson: Juice on the Loose
  • A Meowy Christmas
  • Saving Christmas
  • Slamma Jamma
  • StageFright: Aquarius
  • School for Sex
  • For Men Only
  • Web of the Spider
  • The Orgy at Lil's Place
  • Pick-up
  • Ice Cream Man
  • Disconnected
  • Seeds
  • Better Watch Out
  • Devil's Trail
  • Somebody's Darling
  • Justice League
  • Mercury in Retrograde
  • Love God
  • The Temple of Lilith
  • Robot Love Slaves
  • The Strangeness
  • Wolfman
  • Winterbeast
  • The Capture of Bigfoot
  • Frozen Scream
  • The Brides Wore Blood
  • The Monster of Piedras Blancas
  • The Crazies
  • Thirst Street
  • Mosaic
  • There's Always Vanilla
  • Hungry Wives
  • The Big Sick
  • Tonight She Comes
  • Don't Answer the Door
  • Nathan for You: Finding Frances
  • Young Frankenstein
  • Road to Revenge
  • Let There Be Light
  • Beyond Skyline
  • Skyline
  • Motorrad
  • Rendel
  • Charismata
  • Dead Night
  • Mohawk
  • Trench 11
  • We Summoned A Demon
  • Veronica
  • Dead Shack
  • The Crescent
  • Snowflake
  • The Ambulance
  • Downrange
  • Get My Gun
  • Thor: Ragnarok
  • Adult Babies
  • Your Date Is Here
  • Primal Rage
  • The Lodgers
  • The Terror of Hallow's Eve
  • Psychopaths
  • Sweet Virginia
  • I Am Coming To Paris To Kill You
  • The House on the Witchpit
  • Phantasmagoria: A Puzzle of Flesh
  • Lowlife
  • Jigsaw
  • Ouija: Blood Ritual
  • Leatherface
  • Creep 2
  • Ouija: Blood Ritual
  • The Snowman
  • The Cat
  • The Mummy
  • The House That Screamed
  • Nightmares
  • Nurse Diary: Beast Afternoon
  • Sleepwalker
  • The House That Cried Murder
  • Vahset kasirgasi
  • The White Reindeer
  • Metamorphosis : The Alien Factor
  • Demon Wind
  • The Evil Cat
  • Jordan Descending
  • The Vault
  • Reanimator Academy
  • Amityville: The Awakening
  • The Babysitter
  • The Florida Project
  • Happy Death Day
  • Mercury in Retrograde
  • Professor Marston and the Wonder Women
  • The Cornfield
  • Person to Person
  • Jackals
  • Demon with the Atomic Brain
  • Blade Runner 2049
  • The Suspicious Death of a Minor
  • All the Sins of Sodom
  • Vibrations
  • Gay for Pray: The Erotic Adventures of Jesus Christ
  • Friend Request
  • Downsizing
  • The Maus
  • Ravenous
  • Five Fingers for Marseilles
  • V.I.P.
  • Bodied
  • Blue My Mind
  • Mary and the Witch's Flower
  • See You Up There
  • The Originals
  • Revenge
  • Let the Corpses Tan
  • The Death of Stalin
  • Thelma
  • My Friend Dahmer
  • Fangs
  • Jupiter's Moon
  • Gerald's Game
  • Take It Out in Trade
  • Blade of the Immortal
  • Brawl in Cell Block 99
  • 1922
  • Gemini
  • Top Knot Detective
  • Haunters: The Art of the Scare
  • Dead Night
  • Wheelman
  • Anna and the Apocalypse
  • Let the Corpses Tan
  • Before We Vanish
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Vampire Clay
  • Salyut-7
  • Thoroughbreds
  • The Line
  • Cold Hell
  • Beach Rats
  • Good Manners
  • 3 Foot Ball and Souls
  • Bad Genius
  • Gilbert
  • Rift
  • Nocturama
  • Baasha
  • Vidar the Vampire
  • King Cohen: The Wild World of Filmmaker Larry Cohen
  • Hagazussa
  • Firstborn
  • The Prince of Nothingwood
  • Puppet Master: Axis Termination
  • Love & Saucers
  • Jailbreak
  • Little Evil
  • 2048: Nowhere to Run
  • mother!
  • Orgy of the Dead
  • What Children Do
  • Erik the Conqueror
  • It
  • Countrycide
  • Ghastlies
  • It
  • Twin Peaks: The Return
  • The Believer's Heaven
  • Suffer, Little Children
  • Esther
  • The Dead Next Door
  • In the Eye of the Hurricane
  • Monstrosity
  • The Invisible Man Appears
  • Hell Up In Harlem
  • Black Caesar

See all 583

World map

Highly rated films Jason is yet to see

  • Falsettos
  • Paddington 2
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Call Me by Your Name
  • Phantom Thread
  • Night Is Short, Walk on Girl
  • Kizumonogatari Part 3: Reiketsu

Highly rated with Jason’s friends Patron

  • The Godfather
  • 2001: A Space Odyssey
  • Twin Peaks: The Return
  • Psycho
  • The Shining
  • Taxi Driver
  • The Thing
  • Stop Making Sense
  • Twin Peaks
  • Jaws
  • Alien
  • World of Tomorrow
  • There Will Be Blood
  • RoboCop
  • O.J.: Made in America
  • It's a Wonderful Life
  • Casablanca
  • Star Wars
  • Spirited Away
  • Before Sunset
  • Terminator 2: Judgment Day
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Punch-Drunk Love
  • Halloween
  • Heat
  • Dawn of the Dead
  • Die Hard
  • The Empire Strikes Back
  • Suspiria
  • Mulholland Drive
  • McCabe & Mrs. Miller
  • Stalker
  • Paris Is Burning
  • Singin' in the Rain
  • Mad Max: Fury Road
  • Nathan for You: Finding Frances
  • The Graduate
  • Zodiac
  • Inglourious Basterds
  • North by Northwest
  • Rear Window
  • Eraserhead
  • Before Sunrise
  • The Umbrellas of Cherbourg
  • Pulp Fiction
  • Vertigo
  • The Big Lebowski
  • World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts
  • The Silence of the Lambs
  • The Matrix
  • Blue Velvet
  • Night of the Living Dead
  • The Exorcist
  • Videodrome
  • Jackie Brown
  • Aliens
  • Phantom Thread
  • The Devils
  • Tampopo
  • Phantom of the Paradise

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more