Highest rated films

  • Moonlight

    ★★★★★

  • The Love Witch

    ★★★★★

  • Little Sister

    ★★★★★

  • Mad

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★½

  • The Handmaiden

    ★★★★½

  • Hell or High Water

    ★★★★½

  • Colossal

    ★★★★½

  • The Witch

    ★★★★★

  • Green Room

    ★★★★★

  • The Guest

    ★★★★★

  • Phantasm

    ★★★★★

  • Liza, the Fox-Fairy

    ★★★★★

  • Satan Hates You

    ★★★★★

  • I Always Said Yes: The Many Lives of Wakefield Poole

    ★★★★★

  • Krisha

    ★★★★½

  • Too Late

    ★★★★½

  • River of Fundament

    ★★★★½

  • Aalavandhan

    ★★★★½

  • Judge Archer

    ★★★★½

  • The Hateful Eight

    ★★★★

  • Magic Mike XXL

    ★★★★

  • The Fits

    ★★★★

  • Turbo Kid

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 594 Films watched
  • 49.5 Average per month
  • 11.4 Average per week

Milestones

First Film

Ninja Busters

Jan 1

Most Watched

La La Land

4 times

The Love Witch

3 times

Monday at 11:01 A.M.

3 times

Contract to Kill

twice

Thirst

twice

Last Film

Satan Hates You

Dec 31

Featured lists

2016 Round-up: Honorable Mentions, Special Recognition, and Favorite Documentaries

Jason Coffman

Films listed in the first part of my 2016 round-up on Medium.…

  • Harvest Lake
  • Collective: Unconscious
  • King Cobra
  • Egomaniac
  • Nova Seed
  • Uncle Kent 2
  • Christine
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Man Underground
  • Nothing Good Ever Happens
  • Fraud
  • MSG the Warrior: Lion Heart
  • Monday at 11:01 A.M.
  • I Always Said Yes: The Many Lives of Wakefield Poole
  • The Illinois Parables
  • Original Copy
  • Deprogrammed
  • Kate Plays Christine

October 2016 Horror Movie Challenge

Jason Coffman

Horror films viewed for the October 2016 Horror Movie Challenge. The challenge…

  • The Big F
  • Psychos in Love
  • CarousHELL
  • Weresquito: Nazi Hunter
  • Francesca
  • Mutilations
  • City in Panic
  • Plank Face
  • Vampyres
  • Night of Something Strange
  • Egomaniac
  • Bad Blood: The Movie
  • Hunters
  • Dead Body
  • Most Likely to Die
  • Lace Crater
  • Horror House on Highway Five
  • Edge of the Axe
  • The Neighbor
  • All Through the House

Tomorrow Romance Halloween Horror Marathon 2016

Jason Coffman

This is a list of features and shorts that I screened at…

  • Mutilations
  • Viy
  • Cautivo del mas allá
  • Folies Meurtrières
  • Hotel
  • You Are Not I
  • 20 Minutes to Go
  • Timelike
  • Faded Color
  • Black Candles
  • Singapore Sling
  • Hell No
  • Don't
  • Paranoiac
  • A Visit from the Incubus
  • Blood Rage

2016 Releases

Jason Coffman

Films I have watched in 2016 that will be in consideration for…

  • Making Out
  • The Revenant
  • Anomalisa
  • The Masked Saint
  • Harvest Lake
  • Airlift
  • The Boy
  • The Forest
  • They Look Like People
  • Synchronicity
  • Body
  • The Nightmare
  • Cemetery of Splendor
  • Son of Saul
  • Monday at 11:01 A.M.
  • Pride and Prejudice and Zombies
  • Hail, Caesar!
  • Band of Robbers
  • For the Plasma
  • Rain the Color of Blue with a Little Red in It

Genres, countries & languages

Horror
265 films
Drama
196 films
Thriller
145 films
Comedy
126 films
Sci Fi
104 films
Action
90 films
Mystery
67 films
Fantasy
58 films
Crime
51 films
Adventure
50 films
USA
362 films
Canada
36 films
UK
35 films
Spain
32 films
France
31 films
Japan
16 films
Germany
16 films
India
16 films
Italy
10 films
Australia
10 films
English
476 films
Spanish
48 films
French
28 films
German
23 films
Japanese
22 films
Russian
20 films
Italian
14 films
Hindi
11 films
Korean
7 films
Turkish
6 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 71 Added 251

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Jason’s most liked review

The Witch

★★★★★

After seeing a lot of people inexplicably claiming that this movie--in which a supernatural evil terrorizes a family isolated in an unforgiving wilderness--is "not a horror movie," I felt compelled to write a piece on horror gatekeeping: medium.com/@rabbitroom/this-is-why-we-can-t-have-nice-things-the-witch-and-horror-fandom-s-gatekeepers-b2c0bb0d8f9a#.qhrribivj

More reviews

Jason’s most liked list

Blaxploitation Cinema: The Essential Reference Guide

Complete list of films covered in Josiah Howard's Blaxploitation Cinema: The Essential Reference Guide published by FAB Press. Listed in order of appearance in the book's filmography.

More lists

Highs and lows

Highest Average

The Handmaiden
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Hot Bot
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Parallel Chords (Overture)

Films Jason watched in 2016

  • Satan Hates You
  • Blood Beat
  • Scattered
  • Contract to Kill
  • Slash
  • Mavis!
  • Morgan
  • C Me Dance
  • Gramps Goes to College
  • Viaje
  • The Darkness
  • Warcraft
  • Phantom of the Theatre
  • Train to Busan
  • In a Valley of Violence
  • Sully
  • La La Land
  • Chevalier
  • Long Way North
  • Sex Hunter
  • Nurse Diary: Beast Afternoon
  • La La Land
  • Night Has a Thousand Desires
  • La La Land
  • Left Behind: Vanished - Next Generation
  • Bloomin Mud Shuffle
  • End of a Gun
  • Bad Moms
  • The Birth of a Nation
  • Contract to Kill
  • Pete's Dragon
  • Hell or High Water
  • King Cobra
  • Nerve
  • Collective: Unconscious
  • Visions
  • Let's Be Evil
  • Wiener-Dog
  • Kickboxer: Vengeance
  • Little Sister
  • Kate Plays Christine
  • Always Shine
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Sword Master
  • Krisha
  • Spectral
  • The Illinois Parables
  • Divines
  • Be My Cat: A Film for Anne
  • Hidden Figures
  • The Devil Lives Here
  • The Trans List
  • Office Christmas Party
  • Incarnate
  • Take Back the Knife
  • Jackie
  • Morris from America
  • Resilience
  • Christine
  • Elle
  • M 10.28
  • Worm
  • Hot Tub Party Massacre
  • The Edge of Seventeen
  • Manchester by the Sea
  • Billy Lynn's Long Halftime Walk
  • Moana
  • The Love Witch
  • Shadowzone
  • The Keeper
  • The Last Shark
  • The Witchmaker
  • The Corpse Grinders
  • The Mummy and the Curse of the Jackals
  • The Brain from Planet Arous
  • Trolls
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Nocturnal Animals
  • La La Land
  • Loving
  • Sausage Party
  • Sun Choke
  • Keeping Up with the Joneses
  • Shut In
  • The Monster
  • The Accountant
  • Star Trek Beyond
  • The Frontier
  • Moonlight
  • The Girl on the Train
  • Moonshine Mountain
  • How to Make a Doll
  • Thirst
  • The Satanist
  • Deadly Pickup
  • Nothing Good Ever Happens
  • Hacksaw Ridge
  • Doctor Strange
  • Hobgoblins
  • The House on Pine Street
  • The Gore Gore Girls
  • Something Weird
  • The Gruesome Twosome
  • A Taste of Blood
  • Blood Rage
  • Paranoiac
  • Singapore Sling
  • Black Candles
  • 20 Minutes to Go
  • You Are Not I
  • Hotel
  • Folies Meurtrières
  • Cautivo del mas allá
  • Viy
  • Mutilations
  • I Am the Pretty Thing That Lives in the House
  • Halloween Spookies
  • The Curse of Sleeping Beauty
  • The Gallows
  • I'm Not Ashamed
  • Boo! A Madea Halloween
  • Nurse Jill
  • Don't Fuck in the Woods
  • She Was So Pretty
  • Open Windows
  • Evils of the Night
  • Sorority Babes in the Slimeball Bowl-O-Rama
  • Shivers
  • The House by the Cemetery
  • Sweet Home
  • Scary Movie
  • She Who Must Burn
  • Ouija: Origin of Evil
  • MSG the Warrior: Lion Heart
  • Shin Godzilla
  • Miss Peregrine's Home for Peculiar Children
  • The Man From Death
  • The Break-In
  • Scary Clown
  • All Through the House
  • The Neighbor
  • Edge of the Axe
  • Horror House on Highway Five
  • Lace Crater
  • Most Likely to Die
  • Dead Body
  • Hunters
  • Bad Blood: The Movie
  • Egomaniac
  • Karate Kill
  • Night of Something Strange
  • Vampyres
  • Phobe: The Xenophobic Experiments
  • Plank Face
  • City in Panic
  • Mutilations
  • Francesca
  • Weresquito: Nazi Hunter
  • CarousHELL
  • Psychos in Love
  • The Big F
  • Colossal
  • Toni Erdmann
  • A Monster Calls
  • Bad Black
  • Down Under
  • My Entire High School Sinking Into the Sea
  • The Zodiac Killer
  • Shin Godzilla
  • The Invisible Guest
  • Popoz
  • Aalavandhan
  • Split
  • Bad Black
  • The Age of Shadows
  • Rats
  • Another WolfCop
  • Phantasm: Ravager
  • Raw
  • Playground
  • Khal Nayak
  • Fashionista
  • Headshot
  • Phantasm
  • Buster's Mal Heart
  • Jungle Trap
  • Fraud
  • The Dwarves Must Be Crazy
  • The Bad Batch
  • The Autopsy of Jane Doe
  • Sweet, Sweet Lonely Girl
  • Original Copy
  • 24×36
  • The Void
  • The Handmaiden
  • Arrival
  • Phantasm IV: Oblivion
  • Salt and Fire
  • House of Little Deaths
  • Dearest Sister
  • Faultless
  • 31
  • Kammatipaadam
  • Blue Eyes of the Broken Doll

See all 594

World map

Highly rated films Jason is yet to see

  • The Odyssey
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Your Name.
  • A Silent Voice
  • Aquarius
  • Dou kyu sei – Classmates
  • 20th Century Women
  • Sing Street

Highly rated with Jason’s friends Patron

  • 2001: A Space Odyssey
  • The Shining
  • Citizen Kane
  • 12 Angry Men
  • Taxi Driver
  • Jaws
  • Alien
  • Singin' in the Rain
  • The Thing
  • Die Hard
  • Star Wars
  • There Will Be Blood
  • Apocalypse Now
  • Persona
  • Do the Right Thing
  • Rear Window
  • Psycho
  • In the Mood for Love
  • O.J.: Made in America
  • Suspiria
  • Phantom of the Paradise
  • Mulholland Drive
  • Rosemary's Baby
  • Halloween
  • The Empire Strikes Back
  • The Night of the Hunter
  • Mad Max: Fury Road
  • Spirited Away
  • Drive
  • The Godfather
  • Zodiac
  • Pulp Fiction
  • Raiders of the Lost Ark
  • Close-Up
  • Boogie Nights
  • Eyes Wide Shut
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • The Silence of the Lambs
  • It's a Wonderful Life
  • No Country for Old Men
  • Ran
  • The New World
  • Night of the Living Dead
  • Daisies
  • Under the Skin
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Back to the Future
  • McCabe & Mrs. Miller
  • Inglourious Basterds
  • It's Such a Beautiful Day
  • Fargo
  • Blue Velvet
  • The Big Lebowski
  • Dawn of the Dead
  • Safe
  • World of Tomorrow
  • The French Connection
  • Paris, Texas
  • A Christmas Story

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more