em has logged 349 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Dictator

The Dictator

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The King

The King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Suzzanna: Buried Alive

Suzzanna: Buried Alive

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Curse of La Llorona

The Curse of La Llorona

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
07
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
Read the review Edit this entry  
07
Turistas

Turistas

2006
×
Read the review Edit this entry  
06
Filth

Filth

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cannibals and Carpet Fitters

Cannibals and Carpet Fitters

2017
×
Read the review Edit this entry  
04
Strippers vs. Werewolves

Strippers vs. Werewolves

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Inbred

Inbred

2011
×
Read the review Edit this entry  
03
The Voyeurs

The Voyeurs

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Call Girl of Cthulhu

Call Girl of Cthulhu

2014
×
Read the review Edit this entry  
03
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
House of Flying Daggers

House of Flying Daggers

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Louder Than Bombs

Louder Than Bombs

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Bug

Bug

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
As the Gods Will

As the Gods Will

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Carrie

Carrie

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Maniac

Maniac

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Squid Game

Squid Game

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Oliver Sacks: His Own Life

Oliver Sacks: His Own Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Scarface

Scarface

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Boy in the Striped Pyjamas

The Boy in the Striped Pyjamas

2008
×
Read the review Edit this entry  
16
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry