ava has logged 49 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Read the review Edit this entry  
31
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Ring

The Ring

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★½
Edit this entry  
29
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★
Edit this entry  
26
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★½
Edit this entry  
24
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Curse of La Llorona

The Curse of La Llorona

2019
×
Edit this entry  
22
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Annabelle

Annabelle

2014
×
★★½
Edit this entry  
21
The Nun

The Nun

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Insidious

Insidious

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Purge

The Purge

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Grease

Grease

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Chelsea Peretti: One of the Greats

Chelsea Peretti: One of the Greats

2014
×
Read the review Edit this entry  
14
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Runaways

The Runaways

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Red Dragon

Red Dragon

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
King Kong

King Kong

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry