ava has logged 394 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
Edit this entry  
27
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Good Luck Charlie, It's Christmas!

Good Luck Charlie, It's Christmas!

2011
×
Read the review Edit this entry  
13
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
An Elf's Story

An Elf's Story

2011
×
Read the review Edit this entry  
29
It's a SpongeBob Christmas!

It's a SpongeBob Christmas!

2012
×
Read the review Edit this entry  
27
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Clifford the Big Red Dog

Clifford the Big Red Dog

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★½
Edit this entry  
11
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Excision

Excision

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Dangerous Method

A Dangerous Method

2011
×
★★★
Edit this entry  
07
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Candyman

Candyman

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry