Luke has logged 98 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Tit for Tat

Tit for Tat

1935
×
★★★★½
Edit this entry  
30
County Hospital

County Hospital

1932
×
★★★★½
Edit this entry  
30
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Miles Davis: Birth of the Cool

Miles Davis: Birth of the Cool

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Story of the Forest: Mavka

A Story of the Forest: Mavka

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Incredibly Strange Creatures Who Stopped Living and Became Mixed-Up Zombies!!?

The Incredibly Strange Creatures Who Stopped Living and Became Mixed-Up Zombies!!?

1964
×
½
Edit this entry  
09
The Wind

The Wind

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Polish Dancer

The Polish Dancer

1917
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Docks of New York

The Docks of New York

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Our Relations

Our Relations

1936
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Uncle Josh in a Spooky Hotel

Uncle Josh in a Spooky Hotel

1900
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
18
New York Subway

New York Subway

1905
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Zero for Conduct

Zero for Conduct

1933
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★½
Edit this entry  
10
Landscape in the Mist

Landscape in the Mist

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
His House

His House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Shadows of Forgotten Ancestors

Shadows of Forgotten Ancestors

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Wildcat

The Wildcat

1921
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
House of the Witch

House of the Witch

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Crowd

The Crowd

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Pass

The Pass

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
The Legend of Suram Fortress

The Legend of Suram Fortress

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Kanal

Kanal

1957
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Louis Theroux: Savile

Louis Theroux: Savile

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
Le Million

Le Million

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Wildcat

The Wildcat

1921
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Wildcat

The Wildcat

1921
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Anna Boleyn

Anna Boleyn

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sex

Sex

1920
×
★★★½
Edit this entry  
29
By the Bluest of Seas

By the Bluest of Seas

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Plea

The Plea

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
1/57: Experiment with Synthetic Sound (Test)

1/57: Experiment with Synthetic Sound (Test)

1957
×
★½
Edit this entry  
01
'Vizcaya' Under Full Headway

'Vizcaya' Under Full Headway

1898
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
'Columbia' Winning the Cup

'Columbia' Winning the Cup

1899
×
★★½
Edit this entry  
30
Sumurun

Sumurun

1920
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Oyster Princess

The Oyster Princess

1919
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Abyss

The Abyss

1910
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Cameraman's Revenge

The Cameraman's Revenge

1912
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry