L has logged 71 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Wasp

Wasp

2003
×
★★★★
Edit this entry  
30
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Light Is Calling

Light Is Calling

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Secrets

Secrets

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Bob le Flambeur

Bob le Flambeur

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Leopard Man

The Leopard Man

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dawson City: Frozen Time

Dawson City: Frozen Time

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
Get Out

Get Out

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Fits

The Fits

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Substitute

The Substitute

2015
×
★★
Edit this entry  
21
The Asphyx

The Asphyx

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sweet Virginia

Sweet Virginia

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★½
Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Kedi

Kedi

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Krisha

Krisha

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
La Chienne

La Chienne

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Room

The Room

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Le Trou

Le Trou

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Frank

Frank

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Feelings of Mountains and Waters

Feelings of Mountains and Waters

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tekkonkinkreet

Tekkonkinkreet

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★½
Edit this entry  
15
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Constantine

Constantine

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Edit this entry  
27
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★½
Edit this entry