• Suspiria

    ★★★★★

  • Carrie

    ★★★★★

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★½

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★

  • Space Is the Place

  • Female Trouble

    ★★★★½

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★½

  • Sweet Movie

    ★★★★★

  • Immoral Tales

    ★★★½

  • Pink Flamingos

    ★★★★★

  • The Aristocats

    ★★★★★

  • Multiple Maniacs

    ★★★★★

  • Midnight Cowboy

    ★★★★

  • Mondo Trasho

    ★★★★

  • Chitty Chitty Bang Bang

    ★★

  • Yellow Submarine

  • Rosemary's Baby

    ★★★★★

  • Valley of the Dolls

    ★★★★★

  • The Jungle Book

    ★★

  • Daisies

    ★★★★★

  • The Sound of Music

    ★★★★★

  • Mary Poppins

    ★★★★½

  • To Kill a Mockingbird

    ★★★½

  • Carnival of Souls

    ★★★★½

  • The Music Man

    ★★★½

  • Electra

    ★★½

  • West Side Story

    ★★★★

  • The Parent Trap

    ★★★½

  • One Hundred and One Dalmatians

    ★★★

  • Eyes Without a Face

    ★★★★½

  • Sleeping Beauty

    ★★★★

  • Vertigo

    ★★★

  • Throne of Blood

    ★★

  • Lady and the Tramp

    ★★★

  • Peter Pan

    ★★★½

  • Singin' in the Rain

    ★★★★

  • Alice in Wonderland

    ★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★

  • Cinderella

    ★★★★

  • Under Capricorn

    ★★

  • So Evil My Love

    ★★★½

  • Out of the Past

    ★★★

  • Notorious

    ★★★

  • The Postman Always Rings Twice

    ★★½

  • Leave Her to Heaven

    ★★★½

  • Mildred Pierce

    ★★★★

  • Experiment Perilous

    ★★★

  • Double Indemnity

    ★★★½

  • Gaslight

    ★★★★½

  • How Green Was My Valley

    ★★★

  • Dumbo

    ★★

  • Rebecca

    ★★★★

  • Pinocchio

    ★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★½

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★★★

  • Grand Illusion

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★★