Sam has logged 110 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Planet Terror

Planet Terror

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Saw

Saw

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mermaids

Mermaids

1990
×
★★★★
Edit this entry  
27
Hard Candy

Hard Candy

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jawbreaker

Jawbreaker

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Trapped

Trapped

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
21
We Were Here

We Were Here

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Glory Daze: The Life and Times of Michael Alig

Glory Daze: The Life and Times of Michael Alig

2015
×
★★★
Edit this entry  
14
Summertime

Summertime

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Joyeux Noel

Joyeux Noel

2005
×
★★★
Edit this entry  
07
Desperate Living

Desperate Living

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
Party Monster

Party Monster

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Party Monster: The Shockumentary

Party Monster: The Shockumentary

1998
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Rocky Horror Picture Show: Let's Do the Time Warp Again

The Rocky Horror Picture Show: Let's Do the Time Warp Again

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Edit this entry  
13
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
13th

13th

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Save the Last Dance

Save the Last Dance

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Green Inferno

The Green Inferno

2013
×
Read the review Edit this entry  
07
Suburban Gothic

Suburban Gothic

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Excision

Excision

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Nora

Nora

2012
×
★★★½
Edit this entry  
05
Multiple Maniacs

Multiple Maniacs

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
02
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Edit this entry  
01
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Edit this entry  
30
The House on Sorority Row

The House on Sorority Row

1982
×
★★★
Edit this entry  
29
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Grandma

Grandma

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
20
She's Beautiful When She's Angry

She's Beautiful When She's Angry

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Welcome to Leith

Welcome to Leith

2015
×
★★★
Edit this entry  
19
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
15
He Took His Skin Off for Me

He Took His Skin Off for Me

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
Boys

Boys

2014
×
★★★½
Edit this entry  
15
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
11
3 Women

3 Women

1977
×
★★★½
Edit this entry  
09
Sweet Movie

Sweet Movie

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Weekend

Weekend

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Margarita with a Straw

Margarita with a Straw

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Immoral Tales

Immoral Tales

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry