Highest rated films

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★★

  • Us

    ★★★★½

  • Shazam!

    ★★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Full Force

    ★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Fight Club

    ★★★★★

  • Baby Driver

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • Django Unchained

    ★★★★★

  • American Psycho

    ★★★★★

  • The Big Lebowski

    ★★★★★

  • John Wick

    ★★★★★

  • The Departed

    ★★★★★

  • (500) Days of Summer

    ★★★★★

  • Trainspotting

    ★★★★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • John Wick: Chapter 2

    ★★★★★

  • Boogie Nights

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 127 Films watched
  • 10.6 Average per month
  • 2.4 Average per week

Milestones

First Film

Spider-Man: Into the Spider-Verse

Jan 27

Most Watched

12 Angry Men

twice

The Fly

twice

First Blood

twice

Last Film

Rampart

Nov 30

Genres, countries & languages

Comedy
56 films
Horror
43 films
Drama
38 films
Crime
34 films
Thriller
32 films
Action
26 films
Sci Fi
17 films
Fantasy
16 films
Adventure
13 films
Romance
11 films
USA
110 films
UK
20 films
Canada
7 films
Germany
6 films
France
3 films
Australia
2 films
Japan
1 film
Mexico
1 film
English
124 films
Spanish
11 films
French
9 films
German
8 films
Italian
7 films
Japanese
4 films
Russian
4 films
Latin
3 films
Cantonese
2 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Quebeck’s most liked review

Freddy Got Fingered

★★★★★

Tom Green is a genius.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

12 Angry Men
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Zookeeper
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Outpost 11
Average weighted rating:

2.6

Films Quebeck watched in 2019

  • Rampart
  • The Evil Dead
  • Evil Dead II
  • Cube
  • Eraserhead
  • Man Bites Dog
  • Halloween II
  • Children of the Corn
  • Caddyshack
  • The Cabin in the Woods
  • The Cabinet of Dr. Caligari
  • The 'Burbs
  • A Bug's Life
  • Boogie Nights
  • The Blues Brothers
  • Killer Bean Forever
  • Baby Driver
  • Full Force
  • The Babadook
  • Austin Powers: International Man of Mystery
  • Party Monster
  • Assault on Precinct 13
  • Army of Darkness
  • Annie Hall
  • Animal House
  • An American Werewolf in London
  • Amadeus
  • (500) Days of Summer
  • 12 Angry Men
  • Trainspotting
  • Romeo + Juliet
  • American Movie
  • Drowning Mona
  • Coven
  • The Man Who Wasn't There
  • Jackass: The Movie
  • The Ladykillers
  • Clue
  • The Foot Fist Way
  • The Departed
  • Hotel Chevalier
  • The Darjeeling Limited
  • 12 Angry Men
  • Rebel Without a Cause
  • Beauty and the Beast
  • Shazam!
  • Mine 9
  • Avengers: Endgame
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Logan Lucky
  • Beowulf
  • We Were Once a Fairytale
  • A Serious Man
  • The Boondock Saints II: All Saints Day
  • The Fly
  • First Blood
  • Runaway
  • Finding Nemo
  • Zookeeper
  • Fight Club
  • Bad Times at the El Royale
  • Almost Famous
  • Us
  • Pulp Fiction
  • Dawn of the Dead
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Darkman
  • Sorry to Bother You
  • Cry-Baby
  • Cool Cat Saves the Kids
  • Child's Play
  • Chicago
  • Charlie and the Chocolate Factory
  • The Legend of Billie Jean
  • Point Break
  • BlacKkKlansman
  • Puppet Master
  • Grindhouse
  • The Iron Giant
  • From Dusk Till Dawn
  • Friday
  • Purple Rain
  • The Return of the Living Dead
  • Vampire's Kiss
  • Braindead
  • Robin Hood: Men in Tights
  • Hellraiser
  • First Blood
  • Body Bags
  • Lock, Stock and Two Smoking Barrels
  • The Rocky Horror Picture Show
  • Natural Born Killers
  • Grease
  • Fear and Loathing in Las Vegas
  • The Fly
  • Dracula
  • My Bloody Valentine
  • Ed and His Dead Mother
  • Brazil
  • Transylvania 6-5000
  • Surf Nazis Must Die
  • The Abominable Dr. Phibes
  • Microwave Massacre
  • The Thing
  • The Big Lebowski
  • The Shining
  • Sleepy Hollow
  • American Psycho
  • Snatch
  • Freddy Got Fingered
  • Jeepers Creepers
  • Spirited Away
  • Bad Santa
  • Dave Chappelle's Block Party
  • The Covenant
  • We All Scream for Ice Cream
  • In Bruges
  • Outpost 11
  • Django Unchained
  • Iron Man 3
  • John Wick
  • Rock the Kasbah
  • Doctor Strange
  • John Wick: Chapter 2
  • Incredibles 2
  • Halloween
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

World map

Highly rated films Quebeck is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Little Women
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • John Denver Trending

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more