jeanie has logged 28 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Wrong Missy

The Wrong Missy

2020
×
Edit this entry  
24
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Next Floor

Next Floor

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Septem

Septem

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★½
Edit this entry  
11
Elevated

Elevated

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cube

Cube

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
11
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Platform

The Platform

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Edit this entry  
01
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★½
Read the review Edit this entry