• After Ever Happy

    ½

  • Don't Look Up

    ★★★★

  • All Too Well: The Short Film

  • The Lost Daughter

    ★★★★½

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★★★½

  • Moxie

    ★★★★

  • The United States vs. Billie Holiday

    ★½

  • Chaos Walking

    ★★

  • To All the Boys: Always and Forever

    ★★★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • It's a Sin

    ★★★★★

  • News of the World

    ★½

  • Burrow

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★½

  • The Princess Switch: Switched Again

    ★★★

  • The Christmas Chronicles: Part Two

    ★★½

  • Hillbilly Elegy

  • Mank

    ★★★½

  • Jingle Jangle: A Christmas Journey

    ★★

  • Holidate

    ★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★½

  • Over the Moon

    ★★★

  • Love and Monsters

    ★★★½

  • Soul

    ★★½

  • Hubie Halloween

    ★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★★

  • On the Rocks

    ★★★

  • Wolfwalkers

    ★★★½

  • Another Round

    ★★★

  • I Care a Lot

    ★★½

  • Nomadland

    ★★★★★

  • Unpregnant

    ★★★

  • One Night in Miami...

    ★★★½

  • Pieces of a Woman

    ★★½

  • Tenet

    ★★½

  • Chemical Hearts

    ½

  • After We Collided

    ½

  • The Kissing Booth 2

    ½

  • Hamilton

    ½

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    ★★½

  • Greyhound

    ★★★★

  • If Anything Happens I Love You

  • Da 5 Bloods

    ★★★

  • The Wrong Missy

  • The Half of It

    ★★

  • Normal People

    ★★★★½

  • The Willoughbys

    ★★★

  • Stargirl

    ★★

  • Mulan

  • A Quiet Place Part II

    ★★★★★

  • All the Bright Places

    ★★½

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Onward

    ★★★½

  • Emma.

    ★★★★

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★½

  • The Father

    ★★★★

  • Minari

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★★★

  • Dolittle

    ★★★

  • Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

    ★★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★★

  • A Christmas Prince: The Royal Baby

    ½

  • The Gentlemen

    ★★★★½

  • 1917

    ★★★★★

  • Dark Waters

    ★★★★½

  • The War of the Worlds

    ★★★½

  • Forky Asks a Question: What Is Money?

  • Lady and the Tramp

    ★½

  • Frozen II

    ★★★★½

  • Last Christmas

    ★★★★