Quinn has logged 423 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Let's Ask Nostradamus

Let's Ask Nostradamus

1953
×
Read the review Edit this entry  
28
Niagara

Niagara

1953
×
★★★★
Edit this entry  
27
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
★★★★
Edit this entry  
26
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lady in the Lake

Lady in the Lake

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Where the Sidewalk Ends

Where the Sidewalk Ends

1950
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
I Wake Up Screaming

I Wake Up Screaming

1941
×
★★★½
Edit this entry  
20
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Long Good Friday

The Long Good Friday

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Family Plot

Family Plot

1976
×
★★★½
Edit this entry  
18
Bound

Bound

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Anderson Tapes

The Anderson Tapes

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
★★★★
Edit this entry  
15
Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

1991
×
★★★
Edit this entry  
15
Silent Night Deadly Night 4: Initiation

Silent Night Deadly Night 4: Initiation

1990
×
★★★½
Edit this entry  
14
Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out!

Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out!

1989
×
Read the review Edit this entry  
14
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
Edit this entry  
13
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★
Edit this entry  
10
Paranormal Activity 2

Paranormal Activity 2

2010
×
★★★½
Edit this entry  
09
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Tales from the Crypt

Tales from the Crypt

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Ghostwatch

Ghostwatch

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Dark City

Dark City

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hangover Square

Hangover Square

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Legend of Tarzan

The Legend of Tarzan

2016
×
★★½
Edit this entry  
25
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jin-Roh: The Wolf Brigade

Jin-Roh: The Wolf Brigade

1999
×
★★★★
Edit this entry  
21
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
★★½
Edit this entry  
21
Constantine

Constantine

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
End of Days

End of Days

1999
×
★★★
Edit this entry  
20
Rawhead Rex

Rawhead Rex

1986
×
★★
Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

2007
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
18
The Conspiracy

The Conspiracy

2012
×
★★★½
Edit this entry  
15
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry