Chaim has logged 61 entries for films during March 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Pearl Button

The Pearl Button

2015
×
Edit this entry  
30
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
Edit this entry  
30
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
Edit this entry  
28
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
Read the review Edit this entry  
27
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
San Andreas

San Andreas

2015
×
Edit this entry  
26
The New World

The New World

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Rejected

Rejected

2000
×
Read the review Edit this entry  
26
The Meaning of Life

The Meaning of Life

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Sweet Hereafter

The Sweet Hereafter

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
By the Sea

By the Sea

2015
×
Read the review Edit this entry  
24
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
Edit this entry  
22
Outer Space

Outer Space

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Night Cries: A Rural Tragedy

Night Cries: A Rural Tragedy

1990
×
Edit this entry  
22
Validation

Validation

2007
×
Edit this entry  
21
The Journals of Knud Rasmussen

The Journals of Knud Rasmussen

2006
×
Read the review Edit this entry  
20
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
Edit this entry  
20
Sisters

Sisters

2015
×
Edit this entry  
20
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Fantastic Flying Books of Mr Morris Lessmore

The Fantastic Flying Books of Mr Morris Lessmore

2011
×
Edit this entry  
19
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
Read prior review Edit this entry  
16
The Man Who Planted Trees

The Man Who Planted Trees

1987
×
Edit this entry  
16
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Triple 9

Triple 9

2016
×
Edit this entry  
15
Teen Lust

Teen Lust

2014
×
Edit this entry  
15
Mount Head

Mount Head

2002
×
Read the review Edit this entry  
14
The Old Lady and the Pigeons

The Old Lady and the Pigeons

1997
×
Edit this entry  
13
Cube 2: Hypercube

Cube 2: Hypercube

2002
×
Edit this entry  
13
Outer Space

Outer Space

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Your Face

Your Face

1987
×
Edit this entry  
12
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
Edit this entry  
12
Toy Story

Toy Story

1995
×
Read the review Edit this entry  
12
WALL·E

WALL·E

2008
×
Read the review Edit this entry  
11
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
Edit this entry  
11
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
Edit this entry  
11
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
Edit this entry  
11
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
Edit this entry  
11
Non-Stop

Non-Stop

2014
×
Edit this entry  
09
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
Edit this entry  
08
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Night Cries: A Rural Tragedy

Night Cries: A Rural Tragedy

1990
×
Edit this entry  
07
Persepolis

Persepolis

2007
×
Edit this entry  
07
Stille Nacht II: Are We Still Married?

Stille Nacht II: Are We Still Married?

1992
×
Edit this entry