Sort by

Pwalsh has logged 207 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★
Edit this entry  
29
Freedom Writers

Freedom Writers

2007
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Edit this entry  
20
Sound City

Sound City

2013
×
★★★½
Edit this entry  
20
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sharknado

Sharknado

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
14
The Boat That Rocked

The Boat That Rocked

2009
×
★★★★
Edit this entry  
14
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Happening

The Happening

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★½
Edit this entry  
10
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Edit this entry  
09
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★
Edit this entry  
08
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
Edit this entry  
08
Casino

Casino

1995
×
★★★½
Edit this entry  
04
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★★
Edit this entry  
03
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★
Edit this entry  
02
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Edit this entry  
28
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Edit this entry  
28
Rat Race

Rat Race

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Last Kiss

The Last Kiss

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★
Edit this entry  
13
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★
Edit this entry  
12
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★
Edit this entry  
03
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★★½
Edit this entry  
03
Millions

Millions

2004
×
★★★
Edit this entry  
24
Heima

Heima

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Edit this entry  
23
Jesus Camp

Jesus Camp

2006
×
★★★★
Edit this entry  
22
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Miami Connection

Miami Connection

1987
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★
Edit this entry  
15
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Edit this entry  
15
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★½
Edit this entry  
14
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★½
Edit this entry  
12
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
Se7en

Se7en

1995
×
★★★½
Edit this entry