ava has logged 219 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★
Edit this entry  
15
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Room 237

Room 237

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Chef

Chef

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Paradise Hills

Paradise Hills

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Amer

Amer

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
24 Hour Party People

24 Hour Party People

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
SLC Punk

SLC Punk

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Black Mirror: Hated in the Nation

Black Mirror: Hated in the Nation

2016
×
★★★½
Edit this entry  
05
Legally Blonde 2: Red, White & Blonde

Legally Blonde 2: Red, White & Blonde

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Cinderella

Cinderella

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Match Point

Match Point

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
More Than Two Hours

More Than Two Hours

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Election

Election

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mensch Mami, wir dreh'n 'nen Film

Mensch Mami, wir dreh'n 'nen Film

1977
×
★★½
Edit this entry  
27
He's All That

He's All That

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
26
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Still Processing

Still Processing

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Stronger

Stronger

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Pleasure of Love in Iran

The Pleasure of Love in Iran

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nimic

Nimic

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Neighbors

Neighbors

1920
×
★★★½
Edit this entry  
17
Hard Luck

Hard Luck

1921
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Haunted House

The Haunted House

1921
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Goat

The Goat

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
My Wife's Relations

My Wife's Relations

1922
×
★★½
Edit this entry  
13
Saw

Saw

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Kissing Booth 3

The Kissing Booth 3

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
10
LOL

LOL

2012
×
Edit this entry  
09
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
After Life

After Life

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry