• Os Arrependidos

    ★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★½

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★½

  • Mank

    ★½

  • The Life Ahead

    ★½

  • Nomadland

    ★★½

  • One Night in Miami...

    ★★½

  • Tenet

  • Da 5 Bloods

    ★★★½

  • Light in the Tropics

    ★★★★

  • É Rocha e Rio, Negro Leo

    ★★★★

  • Sylvie's Love

    ★½

  • The Father

    ★★★

  • The Forty-Year-Old Version

    ★★½

  • Promising Young Woman

    ★½

  • Terminator: Dark Fate

    ★★

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Dolemite Is My Name

    ★★★½

  • The Two Popes

    ★★

  • Joker

    ★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★½

  • Ad Astra

    ★★

  • Midsommar

    ★★½

  • Domino

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • Invisible Life

    ★★½

  • The Lighthouse

    ★★

  • Atlantics

    ★★★★

  • Pain and Glory

    ★★★½

  • Waiting for the Carnival

    ★★★★

  • In the Heart of the World

    ★★★★

  • Half Brother

    ★★★½

  • Os Sonâmbulos

    ★★★★½

  • O Banquete

    ★½

  • Green Book

    ★★

  • High Life

    ★★★★½

  • Widows

    ★½

  • A Star Is Born

    ★★½

  • Amanda

    ★★★★

  • The Other Side of the Wind

    ★★★★½

  • First Man

    ★½

  • Mulheres Alteradas

    ★★

  • Burning

    ★★★½

  • BlacKkKlansman

    ★★★½

  • Cold War

    ★★★½

  • Season of the Devil

    ★★★½

  • Black Panther

    ★★★

  • Sultry

    ★★½

  • Phantom Thread

    ★★★½

  • Inaudito

    ★★★★½

  • Lady Bird

    ★★½

  • The Shape of Water

    ★★★

  • First Reformed

    ★★★★

  • A Passagem do Cometa

    ★★★★

  • Dunkirk

  • Good Time

    ★★★★

  • The Beguiled

    ★★★

  • The Florida Project

    ★★★½

  • Godard Mon Amour

    ★½

  • Lover for a Day

    ★★★★

  • Twin Peaks: The Return

    ★★★★★

  • Let the Sunshine In

    ★★★½

  • Guarnieri

    ★★★½

  • The Lost City of Z

    ★★★

  • Nocturnal Animals

    ★½

  • Arrival

    ★★★½

  • The Human Surge

    ★★★★

  • Elle

    ★★★★

  • Em Nome da Lei

  • The Revenant

    ★½