Kyle has logged 56 entries for films during December 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Roxy Music: A Musical History

Roxy Music: A Musical History

2018
×
Edit this entry  
23
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Hitokara ヒトカラ

Hitokara ヒトカラ

2018
×
Read the review Edit this entry  
20
NEKO-MIMI

NEKO-MIMI

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Widows

Widows

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Death to the Weeping Willow

Death to the Weeping Willow

×
Edit this entry  
19
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Woman's Torment

A Woman's Torment

1977
×
★★½
Edit this entry  
18
Ruins Rider

Ruins Rider

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
Flesh of the Void

Flesh of the Void

2017
×
★★½
Edit this entry  
18
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jaguar

Jaguar

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jimmy's Hall

Jimmy's Hall

2014
×
★★
Edit this entry  
17
Rififi in the City

Rififi in the City

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Angels' Share

The Angels' Share

2012
×
★★
Edit this entry  
17
The Sadistic Baron Von Klaus

The Sadistic Baron Von Klaus

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Beneath the Valley of the Ultra-Vixens

Beneath the Valley of the Ultra-Vixens

1979
×
Read the review Edit this entry  
16
Route Irish

Route Irish

2010
×
★★½
Edit this entry  
16
Death Whistles the Blues

Death Whistles the Blues

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Up!

Up!

1976
×
Edit this entry  
15
Looking for Eric

Looking for Eric

2009
×
★½
Edit this entry  
15
The Awful Dr. Orlof

The Awful Dr. Orlof

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Supervixens

Supervixens

1975
×
Edit this entry  
14
It's a Free World...

It's a Free World...

2007
×
★★½
Edit this entry  
13
Red Lips

Red Lips

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Born of Fire

Born of Fire

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Palms

Palms

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Damned House of Hajn

The Damned House of Hajn

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shall We Dance

Shall We Dance

1937
×
Read the review Edit this entry  
12
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mr. Dough and the Egg Princess

Mr. Dough and the Egg Princess

2010
×
Edit this entry  
11
Demon Wind

Demon Wind

1990
×
★★½
Edit this entry  
11
Hard Yakka

Hard Yakka

2018
×
Read the review Edit this entry  
11
Light Is Waiting

Light Is Waiting

2007
×
Read the review Edit this entry  
10
Flavia the Heretic

Flavia the Heretic

1974
×
★★★
Edit this entry  
10
Through the Looking Glass

Through the Looking Glass

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Beyond the Door III

Beyond the Door III

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Snake

Black Snake

1973
×
Edit this entry  
10
The Wind That Shakes the Barley

The Wind That Shakes the Barley

2006
×
★★½
Edit this entry  
10
We Are 18 Years Old

We Are 18 Years Old

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Training Day

Training Day

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mausoleum

Mausoleum

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Putney Swope

Putney Swope

1969
×
★★★½
Edit this entry  
08
Dangerous Seductress

Dangerous Seductress

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
An Evening with Fred Astaire

An Evening with Fred Astaire

1958
×
Read the review Edit this entry  
07
The New Kids

The New Kids

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Smooth Talk

Smooth Talk

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Bill Murray Stories: Life Lessons Learned from a Mythical Man

The Bill Murray Stories: Life Lessons Learned from a Mythical Man

2018
×
Edit this entry