prettybird has logged 16 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Witch

The Witch

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Maze Runner: The Scorch Trials

Maze Runner: The Scorch Trials

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Love, Death & Robots: Beyond the Aquila Rift

Love, Death & Robots: Beyond the Aquila Rift

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Eddie the Eagle

Eddie the Eagle

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry