Pedro has logged 136 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Your Name Engraved Herein

Your Name Engraved Herein

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★★½
Edit this entry  
21
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Edit this entry  
05
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★½
Edit this entry  
20
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Volver

Volver

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
25
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★½
Edit this entry  
21
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Host

The Host

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
13
A Wolf at the Door

A Wolf at the Door

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Edit this entry  
12
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Body Electric

Body Electric

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Mulan

Mulan

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
Host

Host

2020
×
★★★½
Edit this entry