• ariana grande: excuse me, i love you

    ★★★★★

  • Wonder Woman 1984

    ★★★½

  • Folklore: The Long Pond Studio Sessions

    ★★★★★

  • Happiest Season

    ★★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★★

  • BLACKPINK: Light Up the Sky

    ★★★★

  • Soul

    ★★★★★

  • We Are Who We Are

    ★★★★

  • Black Is King

    ★★★★★

  • Host

    ★★★½

  • Hollywood

    ★★★★

  • Little Fires Everywhere

    ★★★★½

  • Your Name Engraved Herein

    ★★★★★

  • Mulan

    ★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • Onward

    ★★½

  • Palm Springs

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★½

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★

  • Miss Americana

    ★★★★

  • My Mom is a Character 3

    ★★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★★

  • Bombshell

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★★½

  • 1917

    ★★★★½

  • Queen & Slim

    ★★★★★

  • Last Christmas

    ★★★½

  • Frozen II

    ★★★★★

  • Watchmen

    ★★★★★

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★★

  • Fractured

    ★★½

  • Unbelievable

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • Just Mercy

    ★★★★

  • The Platform

    ★★½

  • Hustlers

    ★★★★

  • Babyteeth

    ★★★★½

  • K-12

    ★★★★

  • Joker

    ★★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Bring the Soul: The Movie

    ★★★★★

  • Crawl

    ★★★

  • The Lion King

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★★★

  • Black Mirror: Smithereens

    ★★★★★

  • Black Mirror: Striking Vipers

    ★★½

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

    ★★

  • When They See Us

    ★★★★★

  • Murder Mystery

    ★★★½

  • Matthias & Maxime

    ★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Rocketman

    ★★★★

  • And Then We Danced

    ★★★★½

  • Bacurau

    ★★★★★

  • Chernobyl

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★★

  • Homecoming: A Film by Beyoncé

    ★★★★★

  • End of the Century

    ★★★

  • Shazam!

    ★★★★

  • Us

    ★★★★½

  • Pain and Glory

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★★★

  • Captain Marvel

    ★★★★

  • The Edge of Democracy

    ★★★★★

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★½