✨m✨ has logged 180 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Prospect

Prospect

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Damned Don't Cry

The Damned Don't Cry

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Triple Frontier

Triple Frontier

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Anastasia

Anastasia

1997
×
Read the review Edit this entry  
04
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
See You Soon

See You Soon

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Goodbye Blue Sky

Goodbye Blue Sky

2017
×
★★★
Edit this entry  
01
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Thank You, Come Again

Thank You, Come Again

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
Kama'āina

Kama'āina

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
No Crying at the Dinner Table

No Crying at the Dinner Table

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Logan Lee & the Rise of the Purple Dawn

Logan Lee & the Rise of the Purple Dawn

2019
×
★★½
Edit this entry  
06
I Bought a Time Machine

I Bought a Time Machine

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
Mizuko

Mizuko

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★½
Edit this entry  
31
Vampires vs. the Bronx

Vampires vs. the Bronx

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
Read the review Edit this entry  
27
Out of Place

Out of Place

×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
There Were Four of Us

There Were Four of Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Shirley

Shirley

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hello From Taiwan

Hello From Taiwan

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Donut King

The Donut King

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Felt Love

Felt Love

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Finding Yingying

Finding Yingying

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Problem with Apu

The Problem with Apu

2017
×
Edit this entry  
13
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
Read the review Edit this entry  
08
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry