Sort by

Prateek has logged 44 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Edit this entry  
28
La Haine

La Haine

1995
×
★★★½
Edit this entry  
27
Badlands

Badlands

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★½
Edit this entry  
27
Cowboy Bebop: The Movie

Cowboy Bebop: The Movie

2001
×
★★★
Edit this entry  
26
Birders

Birders

2019
×
★★
Edit this entry  
26
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★½
Edit this entry  
26
Victoria

Victoria

2015
×
★★★
Edit this entry  
25
Kraurya

Kraurya

1995
×
Edit this entry  
21
Our Little Sister

Our Little Sister

2015
×
★★★½
Edit this entry  
20
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Alice in the Cities

Alice in the Cities

1974
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2006
×
★★½
Edit this entry  
19
Pitfall

Pitfall

1962
×
★★★½
Edit this entry  
19
Air Doll

Air Doll

2009
×
★★★
Edit this entry  
19
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★½
Edit this entry  
18
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★
Edit this entry  
18
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★
Edit this entry  
18
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Five Obstructions

The Five Obstructions

2003
×
★★★
Edit this entry  
17
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Songs from the Second Floor

Songs from the Second Floor

2000
×
★★½
Edit this entry  
17
The Perfect Human

The Perfect Human

1968
×
★★★
Edit this entry  
16
Cuties

Cuties

2020
×
½
Edit this entry  
15
And Sometimes the Boats are Low

And Sometimes the Boats are Low

1983
×
★★★
Edit this entry  
15
Sexy Durga

Sexy Durga

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
An Insignificant Man

An Insignificant Man

2016
×
★★★
Edit this entry  
14
Dead Silence

Dead Silence

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
13
The Structure of Crystals

The Structure of Crystals

1969
×
★★★
Edit this entry  
13
Biutiful

Biutiful

2010
×
★★★
Edit this entry  
13
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★
Edit this entry  
12
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★½
Edit this entry  
12
Triumph of the Will

Triumph of the Will

1935
×
★★½
Edit this entry  
11
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★½
Edit this entry  
11
Demons

Demons

1971
×
★★★★
Edit this entry  
09
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★½
Edit this entry  
07
Nainsukh

Nainsukh

2010
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Seventh Continent

The Seventh Continent

1989
×
★★★★
Edit this entry  
05
Das Boot

Das Boot

1981
×
★★★½
Edit this entry  
05
Shakuntala Devi

Shakuntala Devi

2020
×
½
Edit this entry  
05
Man Bites Dog

Man Bites Dog

1992
×
★★★★
Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★★
Edit this entry  
03
Endless Poetry

Endless Poetry

2016
×
★★★
Edit this entry