Deo has logged 256 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Romeo & Juliet

Romeo & Juliet

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
Salem's Lot

Salem's Lot

1979
×
★★★½
Edit this entry  
30
A Boy Called Christmas

A Boy Called Christmas

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
Mass

Mass

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Case 39

Case 39

2009
×
Edit this entry  
27
The Humans

The Humans

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Day of the Beast

The Day of the Beast

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Session 9

Session 9

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Edit this entry  
19
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Horror Express

Horror Express

1972
×
★★★½
Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Deep End

The Deep End

2001
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Girls

The Girls

1962
×
★★★★
Edit this entry  
14
Antlers

Antlers

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Café Lumière

Café Lumière

2003
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Skeleton Key

The Skeleton Key

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ballad of a Soldier

Ballad of a Soldier

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Every Day a Good Day

Every Day a Good Day

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Edit this entry  
06
Bunny Lake Is Missing

Bunny Lake Is Missing

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sonny Boy

Sonny Boy

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Silent Night

Silent Night

2021
×
★★½
Edit this entry  
03
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Voyeurs

The Voyeurs

2021
×
★★
Edit this entry  
01
Lord of the Flies

Lord of the Flies

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Elena

Elena

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

1948
×
★★★½
Edit this entry  
28
Portrait of Jennie

Portrait of Jennie

1948
×
★★★★
Edit this entry  
27
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Welcome, or No Trespassing

Welcome, or No Trespassing

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Wind That Shakes the Barley

The Wind That Shakes the Barley

2006
×
★★★★
Edit this entry  
24
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
2046

2046

2004
×
★★★★
Edit this entry  
21
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
Deep End

Deep End

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Passing

Passing

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sator

Sator

2019
×
★★★½
Edit this entry