mélissa has logged 33 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Cruella

Cruella

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Edit this entry  
28
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★
Edit this entry  
24
Chicago

Chicago

2002
×
★★★
Edit this entry  
23
Wish Dragon

Wish Dragon

2021
×
★★½
Edit this entry  
23
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★
Edit this entry  
23
Felicità

Felicità

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Liz and the Blue Bird

Liz and the Blue Bird

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Us Again

Us Again

2021
×
Edit this entry  
18
High Tension

High Tension

2003
×
★½
Edit this entry  
17
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Dumplings

Dumplings

2005
×
★★★½
Edit this entry  
16
Sicario

Sicario

2015
×
★★★
Edit this entry  
16
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★½
Edit this entry  
16
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Edit this entry  
15
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★
Edit this entry  
15
Slalom

Slalom

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★
Edit this entry  
14
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★
Edit this entry  
14
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Edit this entry  
10
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★
Edit this entry  
05
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★
Edit this entry  
02
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Edit this entry  
01
Mandibles

Mandibles

2020
×
★★½
Edit this entry  
01
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Edit this entry