Jacob has logged 35 entries for films during August 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Horse Feathers

Horse Feathers

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Retribution

Retribution

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Whip and the Body

The Whip and the Body

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
79 Springs

79 Springs

1969
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Tiger Leaps and Kills, but It Will Die... It Will Die...

The Tiger Leaps and Kills, but It Will Die... It Will Die...

1973
×
★★★★
Edit this entry  
24
LBJ

LBJ

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Now!

Now!

1965
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Big Combo

The Big Combo

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
King Lear

King Lear

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dying of the Light

Dying of the Light

2014
×
★★½
Edit this entry  
20
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hollywood or Bust

Hollywood or Bust

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Stromboli

Stromboli

1950
×
★★★½
Edit this entry  
19
Werner Herzog Eats His Shoe

Werner Herzog Eats His Shoe

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Blues Accordin' to Lightnin' Hopkins

The Blues Accordin' to Lightnin' Hopkins

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Duel in the Sun

Duel in the Sun

1946
×
★★★½
Edit this entry  
15
Anemic Cinema

Anemic Cinema

1926
×
Read the review Edit this entry  
15
Ménilmontant

Ménilmontant

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Faust

Faust

1926
×
Edit this entry  
13
The Tin Star

The Tin Star

1957
×
★★★★
Edit this entry  
12
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Flowers of St. Francis

The Flowers of St. Francis

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Love Me Tonight

Love Me Tonight

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
My Sister Eileen

My Sister Eileen

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
After the Storm

After the Storm

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Big Parade

The Big Parade

1925
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★
Edit this entry