Jacob has logged 268 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Choose Me

Choose Me

1984
×
★★★½
Edit this entry  
25
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Shadows in Paradise

Shadows in Paradise

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Elle

Elle

2016
×
Read the review Edit this entry  
19
Barres

Barres

1984
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★
Edit this entry  
17
Forever Amber

Forever Amber

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Flesh

Flesh

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★
Edit this entry  
05
Welcome to New York

Welcome to New York

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ordet

Ordet

1955
×
★★★
Edit this entry  
04
Dont Look Back

Dont Look Back

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Crumb

Crumb

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Edit this entry  
28
Saturday Night and Sunday Morning

Saturday Night and Sunday Morning

1960
×
Edit this entry  
28
Now!

Now!

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fuego en Castilla (Tactilvisión del páramo del espanto)

Fuego en Castilla (Tactilvisión del páramo del espanto)

1961
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Room

The Room

2003
×
Read the review Edit this entry  
22
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Breathless

Breathless

1960
×
★★★½
Edit this entry  
20
Justice League

Justice League

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Crash

Crash

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Girl Can't Help It

The Girl Can't Help It

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
08
I Shot Andy Warhol

I Shot Andy Warhol

1996
×
Edit this entry  
07
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Little Dieter Needs to Fly

Little Dieter Needs to Fly

1997
×
Read the review Edit this entry  
02
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
How Green Was My Valley

How Green Was My Valley

1941
×
Edit this entry  
31
Street of Crocodiles

Street of Crocodiles

1986
×
Edit this entry  
30
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★
Edit this entry  
29
Crime Wave

Crime Wave

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
★★½
Edit this entry  
26
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Capturing the Friedmans

Capturing the Friedmans

2003
×
Edit this entry