Post1000Tension has logged 474 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Scarface

Scarface

1983
×
Read the review Edit this entry  
28
Thou Wast Mild and Lovely

Thou Wast Mild and Lovely

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
Read the review Edit this entry  
27
What Time Is It There?

What Time Is It There?

2001
×
Read the review Edit this entry  
27
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
Read the review Edit this entry  
25
Rangoon

Rangoon

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
Read the review Edit this entry  
23
Krampus

Krampus

2015
×
Read the review Edit this entry  
22
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
Read the review Edit this entry  
22
Everlasting Regret

Everlasting Regret

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Tenant

The Tenant

1976
×
Read the review Edit this entry  
21
Daisy Kenyon

Daisy Kenyon

1947
×
Read the review Edit this entry  
20
Goddess of Mercy

Goddess of Mercy

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Forever Amber

Forever Amber

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Kid

The Kid

1921
×
Edit this entry  
19
Fallen Angel

Fallen Angel

1945
×
Read the review Edit this entry  
19
Teenage Mutant Ninja Turtles III

Teenage Mutant Ninja Turtles III

1993
×
Read the review Edit this entry  
19
A Royal Scandal

A Royal Scandal

1945
×
Read the review Edit this entry  
18
A Day's Pleasure

A Day's Pleasure

1919
×
Edit this entry  
18
Sunnyside

Sunnyside

1919
×
Edit this entry  
18
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
Read the review Edit this entry  
17
Buzzard

Buzzard

2014
×
Read the review Edit this entry  
17
Allende en su laberinto

Allende en su laberinto

2014
×
Read the review Edit this entry  
16
Bāhubali 2: The Conclusion

Bāhubali 2: The Conclusion

2017
×
Read the review Edit this entry  
16
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
Read the review Edit this entry  
15
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
Read the review Edit this entry  
15
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
Read the review Edit this entry  
14
Electronic Labyrinth: THX 1138 4EB

Electronic Labyrinth: THX 1138 4EB

1967
×
Edit this entry  
11
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
Read the review Edit this entry  
09
Clockers

Clockers

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Adrift

Adrift

2009
×
Read the review Edit this entry  
08
Cyclo

Cyclo

1995
×
Read the review Edit this entry  
08
Mo' Better Blues

Mo' Better Blues

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
U.S. Go Home

U.S. Go Home

1994
×
Read the review Edit this entry  
08
The Little Girl Who Sold the Sun

The Little Girl Who Sold the Sun

1999
×
Read the review Edit this entry  
07
Dead Calm

Dead Calm

1989
×
Read the review Edit this entry  
06
Oasis

Oasis

2002
×
Read the review Edit this entry  
06
Rabindranath Tagore

Rabindranath Tagore

1961
×
Edit this entry  
05
Q

Q

1982
×
Read the review Edit this entry  
05
Devi

Devi

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Little Brothers

Little Brothers

1999
×
Read the review Edit this entry  
04
Unforgettable

Unforgettable

2017
×
Read the review Edit this entry  
04
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Citizen Ruth

Citizen Ruth

1996
×
Read the review Edit this entry  
02
Bound

Bound

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
How to Survive a Plague

How to Survive a Plague

2012
×
Read the review Edit this entry  
01
The Mad Monk

The Mad Monk

1993
×
Read the review Edit this entry  
01
The Heroic Trio

The Heroic Trio

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry