• Letters Home

    Letters Home

    ★★★★

    seeing this as a pretty obvious biographical document for chantal and her own mother is extremely touching, that woman really loved her mom. but then knowing how akerman's life would end ends up making this retroactively tragic.

  • The Phantom

    The Phantom

    ★★★

    still trying to figure out what race catherine zeta jones is in this

  • Kwaidan

    Kwaidan

    ★★★½

    unfortunately quite the letdown. certain moments and shots are gorgeous but the folktale nature of these just sort of loses me as these stories stretch beyond their 30 minute mark. i'm not entirely sure that the deliberate pacing works in a lot of them....but at the same time, the spooky stuff is cool and the thing typically looks immaculate anytime it's not doing shot-reverse-shots, so that's nice.

  • Raise the Red Lantern

    Raise the Red Lantern

    ★★★★

    there's a lot here that seems to have influenced the aesthetics of Dawn Breaking which was cool and unexpected. i also saw that hou produced this which 100% tracks - i'm really not a fan of his but this is like a good version of what his films are lol. zhang yimou is great! still find it hilarious he made Keep Cool after this lol

  • The Devils

    The Devils

    ★★★★½

    facemelter

  • Celluloid Nightmares

    Celluloid Nightmares

    ★★★

    really not getting too much out of this!! not sure if the pinku genre at large is really for me.

  • Tsuburo

    Tsuburo

    ★★★½

    grimy, dirty, depressing. i wish there was a little more to latch into. criminally underseen though i know there's absolutely an audience for this kind of thing.

  • Romance

    Romance

    ★★★★

    not my favorite breillat by any means but it's still very easy to appreciate. i think it's kind of funny how genuinely edgy and daring her stuff is and i don't even really mean it necessarily in a cinematic way i mean it in an unironic anti-PC way lmao. but hey if anyone can make flicks like this i have to assume it's the insane french lady CB herself.

  • The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

    The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

    ★★★★½

    seeing this with like 10 greenaways under my belt makes it seem painfully out of place with his other films, categorically speaking. where are the birds? the water? the suitcases? it's like he shifted into a completely new set of obsessions of dogs, food, and....toilets? shit? oh well, still his most accessible, almost certainly his least greenaway, and probably (probably) his best movie.

  • Irma Vep

    Irma Vep

    ★★★½

    yeah this is fine...feels like a movie very hard to feel much passion for one way or the other. i like how it shifts perspective a lot but at the same time there's little to really ground me to the conflict. but i'm glad i finally got to this after like 10 years of putting it off lol

  • Cube 2: Hypercube

    Cube 2: Hypercube

    ★★★½

    this is actually pretty fun when taken as a mostly silly tech demo in an aesthetic that has long been forgotten to time. i'll take it over the boundless garishness of something like Inception any day, even if it's mostly something to just live and die in your memory the instant you finish it. cube zero next?? eh.

  • Cube

    Cube

    ★★★★

    pretty great chamber horror! i love that it ends up about prime /power/ factorization, something that's extremely specific even for a savant - like i could see prime factorization but they go a step further. the math in this is all generally good lol. fun shit 4sure