erik has written 172 reviews for films during 2021.

  • Made in Hong Kong

    Made in Hong Kong

    ★★★★

    unexpectedly sweet, i wasn't ready for how much this weighs on kinda blase teenage nihilism yet doesn't succumb to edginess or myopia in the way that a lot of this stuff tends to. i also appreciate how many subplots and side characters there are in this that are handled with genuine care and softness; it's something that films around this length can also struggle with, but i think this is like the perfect length. i don't feel a particularly strong emotional or stylistic connection to the movie which keeps it from being a favorite, don't let that stop you from checkin it out tho.

  • Tenet

    Tenet

    ★★★★

    nolan's aronofsky movie, won't be elaborating on this take at all

  • Lady in the Water

    Lady in the Water

    ★★★★½

    pure. paul g is insane in this one

  • Silent Hill

    Silent Hill

    ★★★½

    forbidden length but the sfx and score and some of the formal elements totally rock

  • Häxan

    Häxan

    ★★★★

    i sat on this one for way too long - it's really great! i had no idea the structure of it was going to be the way it was, but the fact that it tries to remain objective while having moments of silliness and camp is extremely well done. costumes and cinematography are lit as well. i do think it is a touch long for this type of endeavor but i don't reasonably know what you would cut... anywho definitely check it out if you haven't yet.

  • The Descent: Part 2

    The Descent: Part 2

    ★★★

    ok this is mostly just run of the mill rehash of the first (with more torture porn elements??? weren't those kind of on the way out in '09?) BUT the ending of this is so bewilderingly stupid that it defies all possible explanation and loops back around to being hilarious, genuinely one of the most nonsensical plot points i've ever seen, so congrats to The Descent: Part 2 which would normally be easily forgettable now forever ingrained into my cinememory for this achievement

  • In the Mouth of Madness

    In the Mouth of Madness

    ★★★½

    really fun and silly and campy and grimy i'm a fan, though i think i prefer carpenter's less ott stuff as far as that goes. somehow i didn't know the plot to this at all but it honestly does seem like a good enough king adapt first and a john carpenter flick second lol, not a particular problem tho.

  • Good Night, Spain

    Good Night, Spain

    ★★★½

    and another raya martin movie that is mostly silly and self-aware, yet difficult to really connect to. it's a fun enough outing though, perhaps my next pick by him will be something a biiiit more 'normal'

  • Elektra

    Elektra

    ★★★

    perfectly tolerable with fun setpieces. don't really get the hate but at the same time im not really sure who i would recommend this to lol

  • The Deserted City

    The Deserted City

    ★★★½

    not sure what happened but love the music and the commitment to the small trad town aesthetics! weird director need to see more sometime

  • Prince of Darkness

    Prince of Darkness

    ★★★★

    lovely apocalyptic slimecore; heavily enhanced by its score and a little hurt by its weirdly slow editing at inopportune times, whole thing is an experience to say the least. this also has a lot of (i assume entirely coincidental) similarities to Lifeforce by hooper as far as plot goes. nothing to really add on to with that comparison, would just make a fun double viewing probably... great stuff!

  • Shadowrun: A Night's Work

    Shadowrun: A Night's Work

    ★★★★

    d'fuck??? OK!!!