erik has logged 34 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Rupture

Rupture

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Keep Cool

Keep Cool

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Beast from Haunted Cave

Beast from Haunted Cave

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Homo Sapiens

Homo Sapiens

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out!

Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out!

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Trust

Trust

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Road to Nowhere

Road to Nowhere

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Comedy

The Comedy

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Creepy

Creepy

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Serial Experiments Lain

Serial Experiments Lain

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rat Film

Rat Film

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Magnificent Obsession

Magnificent Obsession

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Switch Center

Switch Center

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Still Processing

Still Processing

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dracula

Dracula

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Images of the World and the Inscription of War

Images of the World and the Inscription of War

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Electric Dragon 80.000 V

Electric Dragon 80.000 V

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ashes of Time

Ashes of Time

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Meltdown

Meltdown

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Act of Seeing with One's Own Eyes

The Act of Seeing with One's Own Eyes

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Let the Corpses Tan

Let the Corpses Tan

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Thunderbolt and Lightfoot

Thunderbolt and Lightfoot

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Crying Freeman

Crying Freeman

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dobermann

Dobermann

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Where Are You Going

Where Are You Going

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry