Poppy has logged 148 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Long Way Down

A Long Way Down

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★
Edit this entry  
29
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★
Edit this entry  
29
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
Her

Her

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Lion King 1½

The Lion King 1½

2004
×
★★½
Edit this entry  
21
The Lion King II: Simba's Pride

The Lion King II: Simba's Pride

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★
Edit this entry  
21
Hercules

Hercules

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Get Over It

Get Over It

2001
×
★★
Edit this entry  
20
Bring It On: All or Nothing

Bring It On: All or Nothing

2006
×
★★★
Edit this entry  
20
Ice Princess

Ice Princess

2005
×
★★½
Edit this entry  
14
Blades of Glory

Blades of Glory

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Boys Don't Cry

Boys Don't Cry

1999
×
★★★
Edit this entry  
10
Jawbreaker

Jawbreaker

1999
×
★★★★
Edit this entry  
10
G.B.F.

G.B.F.

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
08
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Edit this entry  
07
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Edit this entry  
07
Thumbelina

Thumbelina

1994
×
★★★
Edit this entry  
06
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

1955
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Fox and the Hound

The Fox and the Hound

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Mask

The Mask

1994
×
★★½
Edit this entry  
28
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★½
Edit this entry  
28
Camp Rock

Camp Rock

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Edit this entry  
21
Last Vegas

Last Vegas

2013
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★★
Edit this entry  
21
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★½
Edit this entry  
20
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Footloose

Footloose

1984
×
★★★
Edit this entry  
16
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
God Help the Girl

God Help the Girl

2014
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★
Edit this entry  
04
Not Another Happy Ending

Not Another Happy Ending

2013
×
★★★
Edit this entry  
27
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Tangled

Tangled

2010
×
★★★
Edit this entry  
26
Meet the Robinsons

Meet the Robinsons

2007
×
★★★½
Edit this entry