Blake has logged 38 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Grudge

The Grudge

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Double Suicide

Double Suicide

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Man Standing Next

The Man Standing Next

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Ladykillers

The Ladykillers

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Soft Skin

The Soft Skin

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
No Way Out

No Way Out

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Beyond Outrage

Beyond Outrage

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bananas

Bananas

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
I'm All Right Jack

I'm All Right Jack

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Eel

The Eel

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Black River

Black River

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Charulata

Charulata

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Judex

Judex

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Woman Is the Future of Man

Woman Is the Future of Man

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Return

The Return

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kanal

Kanal

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Coal, Thin Ice

Black Coal, Thin Ice

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Downhill Racer

Downhill Racer

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Punishment Park

Punishment Park

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Baby Face

Baby Face

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
My Favorite Wife

My Favorite Wife

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Empire of Passion

Empire of Passion

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry