thi has logged 339 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★
Edit this entry  
23
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Harriet

Harriet

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jackass 2.5

Jackass 2.5

2007
×
Read the review Edit this entry  
03
She's All That

She's All That

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
When the Party's Over

When the Party's Over

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Eyes on the Prize: Hallowed Ground

Eyes on the Prize: Hallowed Ground

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Grease

Grease

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Boss Baby: Family Business

The Boss Baby: Family Business

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
Grease Live

Grease Live

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Beautician and the Beast

The Beautician and the Beast

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jackass Number Two

Jackass Number Two

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Jackass: The Movie

Jackass: The Movie

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Meet the Robinsons

Meet the Robinsons

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry