polkasan has logged 52 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Modern Coed

A Modern Coed

1966
×
★★½
Edit this entry  
31
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1903
×
★★★
Edit this entry  
31
Cold Meridian

Cold Meridian

2020
×
★★
Edit this entry  
31
Les Mains négatives

Les Mains négatives

1978
×
★★★½
Edit this entry  
30
Beat the Devil

Beat the Devil

1953
×
★½
Edit this entry  
28
Somewhere Beyond Love

Somewhere Beyond Love

1974
×
★★★★
Edit this entry  
27
City of Women

City of Women

1980
×
★★★
Edit this entry  
26
Alone

Alone

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Golgo 13: The Professional

Golgo 13: The Professional

1983
×
★★★★
Edit this entry  
25
Cops and Robbers

Cops and Robbers

1979
×
★★★
Edit this entry  
25
Now You Tell One

Now You Tell One

1926
×
★★★★
Edit this entry  
25
Yumeji

Yumeji

1991
×
★★★½
Edit this entry  
24
Ishtar

Ishtar

1987
×
★½
Edit this entry  
24
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★½
Edit this entry  
23
Mandibles

Mandibles

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
Film Socialisme

Film Socialisme

2010
×
★★½
Edit this entry  
22
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
The Most Beautiful Wife

The Most Beautiful Wife

1970
×
★★★★
Edit this entry  
21
Gloria

Gloria

1980
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Cobweb

The Cobweb

1955
×
★★½
Edit this entry  
19
Wife! Be Like a Rose!

Wife! Be Like a Rose!

1935
×
★★★
Edit this entry  
19
Gone to Earth

Gone to Earth

1950
×
★★★★
Edit this entry  
18
Boccaccio '70

Boccaccio '70

1962
×
★★★
Edit this entry  
18
Claudine

Claudine

1974
×
★★★★
Edit this entry  
17
Blanche

Blanche

1971
×
★★
Edit this entry  
16
Manji

Manji

1964
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Man with the Balloons

The Man with the Balloons

1967
×
★★★★
Edit this entry  
15
Keep Your Right Up

Keep Your Right Up

1987
×
★★★½
Edit this entry  
14
Variety

Variety

1983
×
★★½
Edit this entry  
14
Mona Lisa

Mona Lisa

1986
×
★★★★
Edit this entry  
13
Juliet in Paris

Juliet in Paris

1967
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Last of England

The Last of England

1987
×
Edit this entry  
12
Trouble in Mind

Trouble in Mind

1985
×
★★
Edit this entry  
12
A Woman of Paris: A Drama of Fate

A Woman of Paris: A Drama of Fate

1923
×
★★★
Edit this entry  
11
In a Year with 13 Moons

In a Year with 13 Moons

1978
×
★★
Edit this entry  
11
Rue de l'Estrapade

Rue de l'Estrapade

1953
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Devil, Probably

The Devil, Probably

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Poem

Poem

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mother

Mother

1952
×
★★★★
Edit this entry  
08
Judge Priest

Judge Priest

1934
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Salamander

The Salamander

1971
×
★★★★
Edit this entry  
06
Chinese Roulette

Chinese Roulette

1976
×
★★★½
Edit this entry  
06
Virgin Stripped Bare by Her Bachelors

Virgin Stripped Bare by Her Bachelors

2000
×
★★★½
Edit this entry  
05
What Happened Was...

What Happened Was...

1994
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Sin of Nora Moran

The Sin of Nora Moran

1933
×
★★½
Edit this entry  
04
Black Test Car

Black Test Car

1962
×
★★★½
Edit this entry  
04
The More the Merrier

The More the Merrier

1943
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Je, tu, il, elle

Je, tu, il, elle

1974
×
★★★★
Edit this entry  
03
Francisca

Francisca

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Mr. Long

Mr. Long

2017
×
★★★★
Edit this entry