polkasan has logged 482 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
July Tales

July Tales

2017
×
★½
Edit this entry  
21
Crossfire

Crossfire

1947
×
★★★½
Edit this entry  
21
Under the Bridges

Under the Bridges

1946
×
★★★½
Edit this entry  
20
Confessions

Confessions

2010
×
★★★★
Edit this entry  
20
Green for Danger

Green for Danger

1946
×
★★★
Edit this entry  
19
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★
Edit this entry  
19
Ruby in Paradise

Ruby in Paradise

1993
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Medium

The Medium

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
All Hands on Deck

All Hands on Deck

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Night House

The Night House

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Woman on the Beach

The Woman on the Beach

1947
×
★★★½
Edit this entry  
14
Hester Street

Hester Street

1975
×
★★★
Edit this entry  
13
So Long at the Fair

So Long at the Fair

1950
×
★★★★
Edit this entry  
12
Autour de Jeanne Dielman

Autour de Jeanne Dielman

2004
×
★★★★
Edit this entry  
12
Beau temps mais orageux en fin de journée

Beau temps mais orageux en fin de journée

1986
×
★★★★
Edit this entry  
11
Whistle Down the Wind

Whistle Down the Wind

1961
×
★★★★
Edit this entry  
11
King Lear

King Lear

1987
×
★★★
Edit this entry  
10
Rubber's Lover

Rubber's Lover

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Lady in Red

The Lady in Red

1979
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Skeleton of Mrs. Morales

The Skeleton of Mrs. Morales

1960
×
★★★½
Edit this entry  
08
Kanchana Sita

Kanchana Sita

1977
×
★★★
Edit this entry  
08
The Story of a Three-Day Pass

The Story of a Three-Day Pass

1968
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Lighthouse

The Lighthouse

2006
×
★★
Edit this entry  
07
The Given Word

The Given Word

1962
×
★★★★
Edit this entry  
06
Cold Heaven

Cold Heaven

1991
×
★★★
Edit this entry  
06
Park Row

Park Row

1952
×
★★★½
Edit this entry  
05
Suture

Suture

1993
×
★★★
Edit this entry  
05
Sleeping Man

Sleeping Man

1996
×
★★★★
Edit this entry  
04
Maddalena

Maddalena

1971
×
★★★★
Edit this entry  
04
Shozo, a Cat and Two Women

Shozo, a Cat and Two Women

1956
×
★★★★
Edit this entry  
03
Fall Guy

Fall Guy

1982
×
★★★★
Edit this entry  
03
Posse

Posse

1975
×
★★★
Edit this entry  
02
Alone in the Dark

Alone in the Dark

1982
×
★★★
Edit this entry  
02
Putney Swope

Putney Swope

1969
×
★★
Edit this entry  
01
Dream Lovers

Dream Lovers

1986
×
★★★½
Edit this entry  
01
For Love and Gold

For Love and Gold

1966
×
★★½
Edit this entry  
30
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
Irene

Irene

2009
×
★★★★
Edit this entry  
29
La Vie de Bohème

La Vie de Bohème

1992
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Uncanny

The Uncanny

1977
×
★★★★
Edit this entry  
28
Lacombe, Lucien

Lacombe, Lucien

1974
×
★★★★
Edit this entry  
27
This Answering Service Takes No Messages

This Answering Service Takes No Messages

1979
×
★★★★
Edit this entry  
27
Marriage Italian Style

Marriage Italian Style

1964
×
★★★★
Edit this entry  
26
Grass Labyrinth

Grass Labyrinth

1979
×
★★★★
Edit this entry  
25
My Brilliant Career

My Brilliant Career

1979
×
★★★½
Edit this entry  
24
Evil of Dracula

Evil of Dracula

1974
×
★★½
Edit this entry  
23
From the East

From the East

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Late Show

The Late Show

1977
×
★★
Edit this entry  
22
La Commare Secca

La Commare Secca

1962
×
★★★½
Edit this entry