Polatora has logged 98 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★
Edit this entry  
21
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
17
In the Darkness of Time

In the Darkness of Time

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★
Edit this entry  
08
Two

Two

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Arabesques on the Pirosmani Theme

Arabesques on the Pirosmani Theme

1985
×
★★★★
Edit this entry  
07
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Stepford Wives

The Stepford Wives

1975
×
★★★★
Edit this entry  
30
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Edit this entry  
01
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Edit this entry  
24
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Edit this entry  
24
Falling Leaves

Falling Leaves

1912
×
Read the review Edit this entry  
08
About Elly

About Elly

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Edit this entry  
05
Cure

Cure

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Edit this entry  
01
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
John Wick

John Wick

2014
×
★★★
Edit this entry  
26
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Edit this entry  
19
Old

Old

2021
×
★★
Edit this entry  
18
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★
Edit this entry  
18
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Edit this entry  
17
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Strange Color of Your Body's Tears

The Strange Color of Your Body's Tears

2013
×
★★★★
Edit this entry  
14
Atman

Atman

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Female Prisoner #701: Scorpion

Female Prisoner #701: Scorpion

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Joni's Promise

Joni's Promise

2005
×
★★★★
Edit this entry  
08
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★★
Edit this entry