• Girls' Encounter

    Girls' Encounter

    ★★★★

    The threads made from the fabric of the uniforms which formed inside to ease the pain. Cruel encounters of the first kind. On levels that I didn't expect would hurt that way. There was ice-like photographic tones throughout. Maybe there was a reason after all.

    "I thought if I got close to you, you'd disappear."

    "It's always been like that for me."

    I wasn't expecting this film to give me those exact lines that I'd relate to. Through making friends,…

  • Fighting Elegy

    Fighting Elegy

    ★★★★½

    Japanuary 2022

    FIGHT FIGHT. Chaos high school hilarious. React fast or meet your end through the sitting on the ends of some football shoes. Rising satires. The kinetic energies were there to devour and fulfill the aggressive passion, the cynical joys of situational absurdism. Formal expressions import feelings of rebellion. And of course, everyone never stopped to let the sweat drip. Showdowns were a plenty.

  • Gemini

    Gemini

    ★★★★½

    Rising shades rode the spots of the largest mind realms. When the amalgamations of men with psychological ideas and swords come upon, where is our lushful landscape, when there is no (usual Tsukamoto) body deconstruction; only the dis-understanding idea remained, that we would be passionate to truly know of it's existence of? Struggling to live on. Oh sweet landscape. There were still parts of you left as isles.

  • Sayounara

    Sayounara

    ★★★★

    Japanuary 2022

    Hands waving across. Sky like the creamy soda. Something didn't show itself immediately. Blurring from the moist never looked so beautiful, the wind through the slow youth, gliders across, the commercials and their love songs and the application to when someone passes on; so the growing seaweeds intensify inside the heart. As it was said by the betterments. Please save us from the molten waves, so the solitude afterwards, will never be the same.

  • Tomie

    Tomie

    ★★½

    Japanuary 2022

    I'll go back alone. There's too much patience in it's events and not enough energy to sustain this, but Miho Kanno has this cool edge in the so little time this has. I just wish there was more of that said time to convince the silence.

  • What Was All Our 8 Years For?

    What Was All Our 8 Years For?

    ★★★★

    The relation-identity can start to become sadly vague and unknown, but the nostalgic ways of looking back will never be (music; a gate with a key that's hard to find).

  • Dogra Magra

    Dogra Magra

    ★★★★

    Japanuary 2022

    Listen to me, brain trickery. Disturbances in the tri-colored nonsensical landscapes. The arrangement of the scenes were untrustworthy, but it was never meant to be linear, so these mysteries will be so inaccessibly frustrating to solve (cinematic and literally). What formalities would you be interested in? Have you touched your lobes today? Too bad the said lobes became matters of graphic mush.

  • Picnic

    Picnic

    ★★★½

    Japanuary 2022

    All these flavors come in one. But one can off-put; I can't help but think that the depiction of these characters can feel hurtful, despite Shunji Iwai having so much sympathy and care for them amidst the story's sad darkness. Though instrumentally, the guitar strings in his dreams will always be as soft and emotionally larger than it looks from above; please keep in mind of the character structures.

  • Into the Faraway Sky

    Into the Faraway Sky

    ★★★★½

    Japanuary 2022

    I Can Feel My Heart Touching You. Kites that were departing of what the heart that was now knowing. The grass exteriors incased in a planetoid, rapidly expanding to a large glider that overshadowed our emotions that now feel like it was bigger than ourselves. But of course, this place was honestly always going to be unfair, stupid and dirty... but beautiful, as the mentor of this director would put it. When the tornadoes were the difficulties in our path, I just wished you would fly with me forever.

  • The Blood of Rebirth

    The Blood of Rebirth

    ★★★★½

    Japanuary 2022

    Vigilante to sender. Towards the quarters of the purgatorial area, water spouts opening and sprunging up simultaneously, a banishment put upon in order to step into death was never an option, but digressing away from structure allowed progression into ethereal exposure. If you happen to let the spring in, knowledge is that the elixirs transpose your bodies to be apart of the wavelength of the un-stories. The sanctuary for the bridge inbetween.

  • Black Angel

    Black Angel

    ★★★★½

    Japanuary 2022

    Woman on the Screen. Claustrophobia, where literal and physical forms take toll in the barren cruelty of the neon nights there have ever been. Not in the same characteristic stoic aura like in Gonin but it could feel like the kind of cold emotional faces that know of the glooming tragedies that are hiding in the backstage. The penetrating; bleeding bullet holes will make the air blow in, but your breath will not. Right when the glacial heart saves the last techno beat for her.

  • Nowhere

    Nowhere

    ★★★★

    I Can See It (But I Can’t Feel It). Where did you find our places to sit in the cafeteria's space station?! Just make sure not to bash your can of soup like that. Flashing emotional thirst while the eighteen stages of change at the remains that were alive happened, as if to say that this was the invasion of the ridiculous exploitation laughs. The death valley rally for the aging behaviors. Where the bug is sadly the way home.