PlaguDocta has logged 206 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Norte, the End of History

Norte, the End of History

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Throw Away Your Books, Rally in the Streets

Throw Away Your Books, Rally in the Streets

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Death at a Funeral

Death at a Funeral

2007
×
★★★★
Edit this entry  
28
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Wanda

Wanda

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Tiger on the Beat

Tiger on the Beat

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Early Summer

Early Summer

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Save the Green Planet!

Save the Green Planet!

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Beach House: Live at Kings Theatre

Beach House: Live at Kings Theatre

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hana & Alice

Hana & Alice

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Beach House - Forever Still

Beach House - Forever Still

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Coco

Coco

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cosmos

Cosmos

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Honeymoon

Honeymoon

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Doppelganger

Doppelganger

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
13 Assassins

13 Assassins

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Eli

Eli

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wings

Wings

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Love & Peace

Love & Peace

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fractured

Fractured

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ju-on: The Grudge

Ju-on: The Grudge

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry