Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Alpinist

The Alpinist

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Masterminds

Masterminds

2016
×
Edit this entry  
10
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
Wanda

Wanda

1970
×
★★★★
Edit this entry  
12
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Daughters of the Dust

Daughters of the Dust

1991
×
★★★★
Edit this entry  
05
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★
Edit this entry  
04
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★
Edit this entry  
21
35 Shots of Rum

35 Shots of Rum

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
13
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
Read the review Edit this entry  
10
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
White Material

White Material

2009
×
★★★
Edit this entry  
06
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Summer's Tale

A Summer's Tale

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★½
Edit this entry  
13
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Gunpowder Milkshake

Gunpowder Milkshake

2021
×
Edit this entry  
16
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
Read the review Edit this entry  
09
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
Read the review Edit this entry  
05
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Zathura: A Space Adventure

Zathura: A Space Adventure

2005
×
Read the review Edit this entry  
26
Zombieland

Zombieland

2009
×
Read the review Edit this entry  
25
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★
Edit this entry  
24
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Frozen

Frozen

2013
×
Read the review Edit this entry