Larry has logged 186 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
The Fog

The Fog

2005
×
Read the review Edit this entry  
18
Great Barrier Reef

Great Barrier Reef

2012
×
★★★
Edit this entry  
14
Oblivion

Oblivion

2013
×
★★★
Edit this entry  
14
Pet Sematary II

Pet Sematary II

1992
×
★★
Edit this entry  
09
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★½
Edit this entry  
05
Oculus

Oculus

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Equilibrium

Equilibrium

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Demons 2

Demons 2

1986
×
★★★
Edit this entry  
31
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Demons

Demons

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Journey to the Center of the Earth

Journey to the Center of the Earth

1959
×
★★★
Edit this entry  
26
The Pest

The Pest

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Batman: The Killing Joke

Batman: The Killing Joke

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scanners

Scanners

1981
×
★★½
Edit this entry  
23
The Brood

The Brood

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
2AM: The Smiling Man

2AM: The Smiling Man

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Lights Out

Lights Out

2013
×
★★★
Edit this entry  
22
Seventh Moon

Seventh Moon

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Eraser

Eraser

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
Read the review Edit this entry  
11
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cobra

Cobra

1986
×
★★★
Edit this entry  
06
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
★★
Edit this entry  
03
Backtrack

Backtrack

2015
×
Edit this entry  
02
13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

2016
×
★★★
Edit this entry  
02
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Babylon A.D.

Babylon A.D.

2008
×
★★
Edit this entry  
29
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
Read the review Edit this entry  
25
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★½
Edit this entry  
25
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★
Edit this entry  
22
Lacombe, Lucien

Lacombe, Lucien

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Freshman

The Freshman

1925
×
★★★★
Edit this entry  
22
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
This Magic Moment

This Magic Moment

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★½
Edit this entry  
21
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★
Edit this entry  
19
Flatliners

Flatliners

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Expendables 2

The Expendables 2

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry