• The Informer

    ★★★½

  • The Bride of Frankenstein

    ★★★½

  • Twentieth Century

    ★★★★

  • L'Atalante

    ★★★★★

  • Brute Wanted

    ★★

  • Design for Living

    ★★★★½

  • Little Women

    ★★★½

  • The Private Life of Henry VIII

    ★★★★

  • Zero for Conduct

    ★★★★

  • Liebelei

    ★★★★

  • Cavalcade

    ★★½

  • Island of Lost Souls

    ★★★½

  • Boudu Saved from Drowning

    ★★★½

  • I Am a Fugitive from a Chain Gang

    ★★★★

  • Trouble in Paradise

    ★★★★★

  • The Old Dark House

    ★★★

  • The Most Dangerous Game

    ★★★½

  • Vampyr

    ★★★★½

  • Grand Hotel

    ★★★½

  • Scarface

    ★★★★

  • One Hour with You

    ★★★

  • Freaks

    ★★★★

  • Shanghai Express

    ★★★★½

  • Frankenstein

    ★★★½

  • La Chienne

    ★★★½

  • Comradeship

    ★★★★

  • M

    ★★★★★

  • Le Million

    ★★★★

  • Dishonored

    ★★★★

  • Dracula

    ★★★

  • City Lights

    ★★★★★

  • Taris

    ★★★½

  • Morocco

    ★★★

  • L'Âge d'Or

    ★★★½

  • À propos de Nice

    ★★★½

  • Westfront 1918

    ★★★★

  • The Blue Angel

    ★★★★½

  • The Broadway Melody

    ★½

  • The Docks of New York

    ★★★★½

  • Lonesome

    ★★★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

  • Speedy

    ★★★★

  • The Last Command

    ★★★★

  • The Circus

    ★★★★½

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★★

  • Underworld

    ★★★★

  • Wings

    ★★★

  • The Lodger: A Story of the London Fog

    ★★★★

  • Master of the House

    ★★★★

  • The Freshman

    ★★★★

  • The Gold Rush

    ★★★★★

  • The Last Laugh

    ★★★★½

  • The Navigator

    ★★★★½

  • Michael

    ★★★★

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★★

  • Our Hospitality

    ★★★★

  • A Woman of Paris: A Drama of Fate

    ★★★½

  • Safety Last!

    ★★★★★

  • The Pilgrim

    ★★★½

  • Häxan

    ★★★★½

  • Pay Day

    ★★★★

  • Cops

    ★★★★

  • Nosferatu

    ★★★★★

  • The Idle Class

    ★★★½

  • The High Sign

    ★★★★

  • The Wildcat

    ★★★

  • The Haunted House

    ★★★½

  • The Kid

    ★★★★★

  • The Phantom Carriage

    ★★★★★

  • Way Down East

    ★★★½

  • The Saphead

    ★★★

  • One Week

    ★★★★★