Pierre has logged 21 entries for films during July 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
One Hour with You

One Hour with You

1932
×
★★★
Edit this entry  
28
Tremors

Tremors

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Street of Shame

Street of Shame

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
26
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Turbo Kid

Turbo Kid

2015
×
★★
Edit this entry  
19
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Twentieth Century

Twentieth Century

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Circus

The Circus

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Wildcat

The Wildcat

1921
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Oyster Princess

The Oyster Princess

1919
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
I Don't Want to Be a Man

I Don't Want to Be a Man

1918
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Doll

The Doll

1919
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sisters of the Gion

Sisters of the Gion

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Osaka Elegy

Osaka Elegy

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Man in the White Suit

The Man in the White Suit

1951
×
★★★★
Edit this entry  
02
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★½
Edit this entry